Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Gyógynövények - Orvosi kálmos

Orvosi kálmos leírása, hatása (Acorus calamus L.)

Orvosi kálmos

Konytvirágfélék családja
Araceae

népi neve
büdössás, kálomistagyökér, kígyófű

angol neve
Sweet Flag

német neve
Kalmus

Leírás és előfordulás:
évelő növény. Álló, vagy lassú folyású édesvizek partjain, sekély vízállásokban, melegebb fekvésű területeken találkozhatunk vele. Élőterének szűkülése miatt nálunk védelemre szorul, eszmei értéke 2.000 Ft. Húsos, tagolt, 20-50 cm hosszú, vöröses színű, illatos gyöktörzse a föld alatt vízszintesen kúszik. Az idősebb gyöktörzsek csomóin barna, sarló vagy nyújtott háromszög alakú levélripacsok találhatók. Oldalából és hasi részéből vékony gyökerek fejlődnek, a háti részén pedig 30-80 cm hosszú, kard alakú levelek hajtanak ki. A levelek középső harmadából erednek a 4-15 cm hosszú, sok apró virágból álló torzsavirágzatok. A zöldessárga, nálunk meddő virágok május-júniusban nyílnak. Termése vöröses bogyó, nálunk termést nem érlel.

Felhasznált részek, drogok:
a gyöktörzs (Calami rhizoma) és a cisz-izoazarontól mentes illóolaj (Calami aetheroleum).

Főbb hatóanyagok:
illóolaj, cserzőanyagok és keserűanyagok. Az illóolaj egyik fontos alkotórésze a drog származási helyétől függően eltérő mennyiségben jelenlévő, pszichotróp, mutagén és rákkeltő hatású cisz-izoazaron, melynek mennyisége a közép-európai populációkban nem jelentős.

Főbb hatások:
étvágy- és emésztésjavító, görcsoldó és szélhajtó.

Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Pulvis neutracidus (FoNo VII. - 2003).

Felhasználások:
belsőleg gyomor- és nyombélfekély elleni, emésztésjavító és gyomorerősítő gyógyteák és különféle készítmények (pl. vizes-alkoholos kivonatok) formájában; külsőleg reuma, kimerültség és perifériás vérellátási zavarok esetén fürdőkeverékek és bedörzsölőszerek alkotórészeként. Fürdőkben javasolt mennyiség: 100 g/20 liter víz.

Ajánlott napi adag:
4-6 g gyökértörzs, illetve azzal egyenértékű kivonat.

Nemkívánt hatás, ellenjavallat, figyelmeztetés:
az ázsiai populációkból származó drog a magas cisz-izoazaron tartalma miatt nem használható! A cisz-izoazaronban gazdag illóolaj az aromaterápiában se belsőleg, se külsőleg nem alkalmazható!

Megjegyzések:
a gyökértörzs és a gyökerek aromás, keserű ízét a likőriparban aperitif italok előállításánál hasznosítják. A földalatti részekből (ritkábban a levelekből is) készült illóolajat fás illatú és keleti típusú parfümök készítésére, valamint haj- és fogápolószerek előállításához használják. A hallucinogén hatású illóolaj-alkotórésztől mentes észak-amerikai populációkból (A. calamus var. americanus Wullf) gyűjtött levelet és a leveles hajtást az őshonos indiánok salátaként fogyasztják. Az illóolaj belsőleges alkalmazása óvatosságot igényel, öngyógyításban nem ajánlott.

Forrás: Patikamagazin.hu

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK