Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Gyógynövények - Maszlagos nadragulya

Maszlagos nadragulya leírása, hatása (Atropa belladonna L.)

Maszlagos nadragulya

Burgonyafélék családja
Solanaceae

népi neve
szépasszonyfüve, matraguna, mérgescseresznye

angol neve
Deadly Nightshade

német neve
Tollkirsche

Leírás és előfordulás:
évelő növény. Főként a hegy- és dombvidékek, bükkösök és gyertyános tölgyesek növénye, ahol vágásokban és erdőszéleken társulásalkotó faj. Karó alakú gyökere 30-50 cm hosszú, 2-3 ujjnyi vastag, kívül szürkésbarna, belül piszkosfehér, húsos, kesernyés ízű. Szára 50-200 cm magasra növő, elágazó. A levelek a szár alsó részén szórtan, a felső részén párosával helyezkednek el. A szár alján lévő levelek nyelesek, míg a felsők a levélalapnál nyélbe keskenyedők vagy ülők. A levelek hossza elérheti a 20 cm-t, ellipszis vagy tojásdad alakúak, csúcsuk kihegyezett, szélük ép. Az 1-1,5 cm hosszú, korsó alakú virágok a levelek hónaljában hosszú kocsányon csüngenek, piszkos ibolyáskék színűek, június-augusztusban nyílnak. Termésük édeskés ízű, fényes fekete bogyó.

Felhasznált részek, drogok:
a gyökér (Belladonnae radix) és a levél (Belladonnae folium).

Főbb hatóanyagok:
tropánvázas alkaloidok (gyökérben 0,3-0,9%, levélben 0,3-0,6%; főbb alkaloidok: hioszciamin, atropin, szkopolamin), cserzőanyagok és flavonoidok.

Főbb hatások:
az atropin pupillatágító és simaizomgörcs-oldó. Emellett a szkopolaminnal együtt hányinger és hányáscsillapító.

Előfordulás gyógyszerkönyvben:
levél [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:0221 (2004)], standardizált levélpor [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:0222 (2004)], standardizált belladonnalevél tinktúra [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:1812 (2004)], standardizált levél száraz kivonat [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:1294 (2004)].

Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Pulvis antidoloricus, Pulvis purgativus cum belladonna, Suppositorium contra nodum, Suppositorium spasmolyticum (FoNo VII. - 2003).

Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (levél, gyökér - 1985).

Felhasználások:
a drogokat és kivonatokat, illetve az atropin-származékokat tartalmazó készítményeket gyomor- és bél, valamint epeúti görcsök és gyomorfekély kezelésére. A kozmetikaiparban nem használják.

Ajánlott napi adag:
gyökérből 0,1-0,4 g, standardizált levélporból 0,05-0,1 g, levélből készült standardizált tinktúrából 0,5-2,0 g.

Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a növény valamennyi része, különösen az édeskés termése erősen mérgező (2-5 szem elfogyasztása már halálos lehet), háziszerként ezért a növény semelyik része sem használható! A nadragulya alkaloidjai fokozhatják a triciklusos antidepresszánsok, az amantidin és a kinidin antikolinerg hatásait. Szívritmuszavar, elégtelen vizeletűrítéssel járó jóindulatú prosztatmegnagyobbodás, glaukóma, tüdőödéma, gyomor-bélrendszeri szűkület, illetve megacolon esetén ellenjavallt a drogok és készítményeik alkalmazása.

Megjegyzések:
a nadragulya nem tévesztendő össze az Északi-Középhegység bükköseiben élő, ugyancsak erős hatású, védett növénnyel, a krajnai farkasbogyóval (Scopolia carniolica Jacq.).

Forrás: Patikamagazin.hu

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK