Rózsafélék családja
Rosaceae
népi neve
mandulafa
angol neve
Almond
német neve
Mandelbaum
Leírás és előfordulás:
középnagyságú cserje vagy kisebb fa. Hajtása zöld, a napos oldalon pirosas, később barnásszürke. Szórtan vagy csomókban elhelyezkedő levelei nyelesek. A levelek 4-10 cm hosszúak, keskeny- vagy hosszaslándzsásak, hegyes vagy tompa csúcsúak. A levélszélek finoman fűrészesek, a levélfogak ívesen előrehajlók. A levéllemez vastag, sötétzöld színű, fényes felületű. Virágai magánosak, rövid kocsányokon helyezkednek el. A fehér és tövükön pirosló sziromlevelei széles visszás-tojásdadok. A virágok korán, jóval a lombfakadást megelőzően nyílnak. Az augusztus végén, szeptember elején érő, 3-4 cm hosszú termése ferde, tojásdad alakú, szürkészöld színű, bársonyos szőrrel borított. A benne található csontár lapított, gödörkés felületű. Őshazája a kelet-mediterrán vidék és Nyugat-Ázsia. Hazánkban két típusát (keserű- és édes magvú) termesztik [Prunus dulcis (Miller) D. A. Webb var. amara, P. dulcis D. A. Webb var. dulcis].
Felhasznált részek:
elsősorban a magvak (Amygdalae amarae semen, Amygdalae dulcis), a magvakból hidegen préseléssel kinyert, szűz vagy natív, illetve finomított mandulaolaj (Amygdalae oleum virginale, Amygdalae oleum raffinatum), a keserűmandulából kinyert illóolaj (Amygdalae amarum aetheroleum), valamint a magliszt (Amygdalae farina).
Főbb hatóanyagok:
a magvakban zsíros olaj (30-60%), fehérje (25-35%), cukor és gumigyanta. A keserű mandula magvaiban kis mennyiségben cianogén anyag (amigdalin) is található. A zsíros olaj zsírsavészterei közül az olajsav (60-80%), a linolsav (20-30%) és a palmitinsav (5-10%) emelhető ki, további értékes összetevője az E-vitamin. A kéregben elsősorban a cserzőanyagok említhetők.
Főbb hatások:
a magvak és a magvakban lévő zsíros olaj bőrtápláló, bőrpuhító és a bőr rugalmasságát fokozó.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
magból készített natív és finomított zsírosolaj [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:0261(2004) és 01/2002:1064(2004)].
Felhasználások:
az olajat a gyógyszergyártásban oldószerként és olajos injekciók készítésére, a kozmetikai iparban pedig krémek, gélek és olajos készítmények előállítására.
Ajánlott napi adag:
a feldolgozott forrásokban nincs megadva.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a keserűmandula magjában található ciánglikozidok mérgező hatásúak (gyermekeknél 10, felnőtteknél 60 mag halálos mérgezést okozhat).
Megjegyzések:
az illóolajat és a magvakat (maglisztet) a cukrászatban marcipán sütemények készítésére használják.
Forrás: Patikamagazin.hu