Bengefélék családja
Rhamnaceae
népi neve
kutyabogyó, kutyacseresznye, büdöscseresznye
angol neve
Alder Buckthorn
német neve
Faulbaum
Leírás és előfordulás:
cserje vagy kis fa. Liget- és láperdőkben gyakori. Magassága eléri a 4-5 métert. Fiatal hajtásai zöldek, majd barnára fásodók. Az idősebb ágak kérge barna, jellegzetes paraszemölcsökkel borított. Levelei szórtállásúak, a levélnyél hossza 2 cm. A 2-7 cm hosszú levéllemez visszás-tojásdad alakú, ép szélű, kopasz. A leveleken 7-9 szembetűnő érpár látható. Apró zöldesfehér virágai magánosan állnak vagy kisebb csomókba rendeződnek, május-szeptemberben nyílnak. Termése borsó nagyságú, pirosló, majd feketére érő csonthéjas bogyó.
Felhasznált részek, drogok:
a kéreg (Frangulae cortex) és a belőle előállított standardizált ágkéreg kivonat (Frangulae corticis extractum siccum normatum).
Főbb hatóanyagok:
a kéregben antrakinon-származékok (6-9%, főként glükofrangulin A és B).
Főbb hatása:
hashajtó.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
törzs és ágkéreg [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:0025 (2004)], standardizált kéreg száraz kivonat [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:1214 (2004)].
Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Pulvis neutracidus (FoNo VII. - 2003).
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (ágkéreg - 1984,1993), ESCOP - monográfia (ágkéreg - 2003), WHO - monográfia (ágkéreg - 2002).
Felhasználások:
székrekedés, epebántalmak, aranyér, krónikus ízületi gyulladások és bőrbetegségek kezelésére, önmagában vagy gyógyteakeverékek, illetve egyéb összetett készítmények alkotórészeként.
Ajánlott napi adag:
2,5-5 g kéreg, vagy 15-25 mg glükofrangulinban kifejezett antrakinon-származék.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a kutyabengét tartalmazó gyógyteákat és készítményeket 12 év alatti életkorú gyerekek, várandós és szoptató anyák ne fogyasszák! Használata a várható nemkívánt hatások - főként a görcsös hasfájás - miatt csak rövid ideig, 1-2 hétig ajánlott. Alkalmazása görcsös székrekedés esetén nem ajánlott. A kéregdrog csak megfelelő hőkezelés vagy hosszabb ideig tartó tárolás után használható, ezért az öngyógyításban csak megfelelő minőségű és ellenőrzött drog használata javasolt.
Megjegyzések:
nem tévesztendő össze az erdeinkben gyakori, ágtöviseket viselő varjútövissel (Rhamnus cathartica L.), melynek a terméseit használják (E-monográfia -1990, 1993). Az Észak-Amerikában honos és hasonló megjelenésű kaszkara benge (Rhamnus purshiana DC) szintén hashajtó hatású kérgén kevesebb paraszemölcs található, mint a kutyabenge kérgén.
Forrás: Patikamagazin.hu