Keserűfélék családja
Polygonaceae
népi neve
rebarbara
angol neve
Rhubarb
német neve
Rhabarber
Leírás és előfordulás:
évelő, lágyszárú növény. Gyökértörzse többfejű, 5-7 cm átmérőjű, melyből az idősebb (4-5 éves) növényeknél 2-3 cm átmérőjű, húsos, narancssárga színű gyökerek erednek. A növény az első és a második évben tőlevélrózsát nevel, a harmadik évben növő száruk magassága 150-250 cm. Levelei 20-70 cm hosszúak, 3-5 karéjúak, hegyesek, fogazottak; az orvosi rebarbaráé szélesek, nem karéjozottak. Apró, bíbor színű virágai 50-80 cm hosszú összetett füzért alkotnak. Termése háromélű barnás színű makkocska. A legtöbb faj Közép-Ázsia és Kína hegyvidékein terem.
Felhasznált részek, drogok:
a gyökértörzs a gyökerekkel (Rhei rhizoma Rhei rhizoma), illetve az e részekből készült por (Rhei pulvis).
Főbb hatóanyagok:
antrakinon-származékok, cserzőanyagok és flavonoidok.
Főbb hatások:
gyomorerősítő és tonizáló (kisebb adagban), hashajtó (nagyobb adagban), antibakteriális, összehúzó, vérzéscsillapító.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
gyökér [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:0291 (2004)].
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (gyökér -1984,1993), ESCOP - monográfia (földalatti részek - 2003), WHO - monográfia (gyökértörzs - 1999).
Felhasználások:
székrekedés és emésztési panaszok kezelésére teakeverékek vagy készítmények alkotórészeként; szájnyálkahártya- és a fogíny gyulladásainak kezelésére, illetve a szájban képződő apró fekélyes foltok ecsetelésére kivonatok formájában.
Ajánlott napi adag:
hashajtóként 1,5-4,8 g (30-120 mg hidroxiantracén-származék), gyomorerősítőként 0,12-0,36 g (3-9 mg hidroxiantracén-származék).
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
hosszabb ideig tartó használata hashajtás céljára nem ajánlott. Fogyasztása várandós és szoptatós anyáknak, illetve gyermekeknek ellenjavallt. A kínai rebarbara mellett a gyógyászatban még az orvosi rebarbarának (Rheum officinale Baillon) van komolyabb jelentősége.
Megjegyzések:
a gyökérből készült kivonatot a likőriparban keserű és félkeserű típusú likőrök és egyéb italkülönlegességek ízkombinációinak kialakításához használják. Egyes fajainak (pl. hullámoslevelű rebarbara - R. rhabarbarum L. ) levélnyelét saláták, kompótok és levesek készítéséhez és ízesítéséhez használják fel.
Forrás: Patikamagazin.hu