Leírás
A közönséges gyújtoványfű (Linaria vulgaris) a valódi kétszikűek (eudicots) közé tartozó tátogatók (Scrophulariaceae) családjának egyik faja. Magyar nevét valószínűleg a virág gyertya lángjára emlékeztető alakjáról kapta.
Rendszertani besorolása
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (eudicots)
Csoport: Asterids
Csoport: Euasterids I
Rend: Árvacsalán-virágúak (Lamiales)
Család: Tátogatók (Scrophulariacea)
Nemzetség-
csoport: Antirrhineae
Nemzetség: Linaria
Faj: Közönséges gyújtoványfű
Botanikai leírás
Évelő 20-30 cm magas növény. Egyenesen felálló szára a tövénél elágazik. Levelei szálas-lándzsásak, alapjuk felé ék alakúan elkeskenyedők, 1-3 cm hosszúak, tömötten állnak. A szélük kissé lefelé begöngyölődött,színük szürkészöld. Virágai tömött fürtben nyílnak júliustól szeptemberig. A virágzat tengelye és a virágok kocsányai többnyire mirígyesek. 5 csészelevelének háromszögletű cimpái vannak, ezek rövidebbek a virágkocsánynál. A sziromlevelek 1-2 cm hosszúak, a kétajkú párta halványsárga, torka narancssárga. A sarkantyú valamivel rövidebb mint a párta, amely 4 porzólevelet zár magába. A magház felső állású, 2 termőlevélből alakul ki. Rovar és önmegporzású. Termése toktermés, 4-10 nagy foggal myílik fel. Hangyák és a szél terjesztik szét a magokat.
Előfordulás
Európa nagy része, útszegélyeken, törmelékes helyeken vasutak környékén, kőfejtőkben, szántóföldeken, erdei tisztásokon található. A mérsékelten üdétől a száraz, tápanyagban gazdag talajokon él.
Farmakológiai hatás
Aranyérre, sárgaság esetén, epe utak gyulladásakor, prosztatatúltengéskor esetén szokták használni.
Felhasználás
Jó tulajdonsága, hogy erős hashajtó, nem okoz hozzászokást, mint más hashajtó növények.
Forrás: Gyogynovenylexikon.hu