Leírás
A gránátalma, más néven grenadine a mirtuszvirágúak rendjébe tartoző növény. Előfordul Nyugat- és Közép-Ázsiában és a Földközi-tenger térségében.
A gránátalma szó eredete a latin mag granae, illetve annak a többesszámából, a granatus szóból ered.
Rendszertani besorolása
Ország: Növények (Plantae)
Rend: Mirtuszvirágúak (Myrtales)
Család: Gránátalmafélék (Punicaceae)
Alcsalád: Punicoideae
Nemzetség: Punica
Hatóanyag
A gránátalma nagy mennyiségű flavonoidot (mint például antociánt és quercetin) tartalmaz. Káliumban, C-vitaminban és kalciumban gazdag.
Botanikai leírás
Magassága 2 és 4 méter között változik, de létezik törpe fajtája is. Alacsonyan elágazó törzsén sűrű korona helyezkedik el. Rövid nyelű levelei sűrűn állnak, és átellenes helyezkednek el. A fiatal hajtások és vesszők kezdetben zöldes-piros színűek, de később fásodásukat követően barna színűre változnak.
Nyáron virágzik, a virágok rövid kocsányon ülnek, vagy kocsány nélküliek, és a hajtások csúcsain jelennek meg. Szép piros virága miatt mediterrán vidékeken gyakran díszcserjeként is alkalmazzák. Ázsiában és a Közel-Keleten évezredeken át nagy tiszteletben tartották. Alma nagyságú gyümölcsének kemény héja van, alatta fehér puha hártyában sok sötétpiros beágyazódott mag található. A rekeszes sok magvú bogyótermések édeskés, savanykás ízűek. A gyümölcs érésekor a héj késsel könnyen vághatóvá válik. Egyébként ollóval vagy éles késsel szüretelik, mert a gyümölcs erősen illeszkedik az ághoz.
Előfordulás
A gránátalma őshazája Dél-, Nyugat- és Közép-Ázsia (Örményország, Azerbajdzsán, Grúzia, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irán), de mára már Európa földközi-tengeri területein és Dél-Amerika melegebb vidékein is elterjedt.
Gránátalmafa Izraelben
A Földközi-tengernél és Közel-Keleten, például Iránban, Egyiptomban, Palesztinában, Izraelben, de Spanyolországban, Marokkóban, Tunéziában a gránátalma évszázadok óta kedvelt gyümölcs. A Távol-Keleten is kezd elterjedni. Indiában fűszerként használják, Indonéziában delima-ként ismert.
A gránátalma Közép-Európában is termeszthető, az enyhe tél miatt. Budapesten, az Iparművészeti Múzeum előkertjében található egy gránátalmafa, amely évente egyszer virágzik.
A spanyol gyarmatosítás során a gránátalma eljutott a Karib-térségbe, Latin-Amerikába.
Farmakológiai hatás
A gránátalma polifenolokat, C-vitamint, flavonoidokat, gyümölcscukrot tartalmaz.
A gránátalma kiváló antioxidáns hatású. Tudományos vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy a gránátalma fogyasztása az LDL (káros koleszterin) szintjét csökkentheti a vérben.
A gránátalma hatékonynak bizonyul az atherosclerosis kezelésében is.
Kivonatának fogyasztása csökkenti a szisztolés vérnyomást a magas vérnyomású betegeknél.
A gránátalmafa kérget régen bélféregűzésre használták, mivel alkaloid tartalma révén a galandférgek izomzatát képes bénítani.
Felhasználás
A gránátalmából kiváló szörp készíthető, de leve koktélokhoz és desszertekhez is jól illik.
Levét kifacsarva és átszűrve, majd vízzel hígítva üdítő ital készíthető belőle.
Savanyú levét külföldön "Granadine" néven forgalmazzák.
A savanykás gyümölcshúsából főzött szirupot a Közel-Keleten savanyúsághoz adják. A húsos burokkal együtt megszárított magvak adják a savanyú indiai fűszer, az anardana alapját.
Forrás: Gyogynovenylexikon.hu