Fűzfafélék családja
Salicaceae
népi neve
ficfa, füc, fejér fűz
angol neve
White Willow
német neve
Silber-Weide
Leírás és előfordulás:
nagy termetű, lombhullató fa. Állományalkotó faj az ártéri puhafás fűz- és nyár ligeterdőkben, de lápokon, bokorfűzesekben is gyakran megtalálható. Igazán csak a nedves talajú helyeken érzi jól magát. Magassága 20-25 méter. Kérge repedezett, bordás. Ágai idősebb korban bókolók, vesszői vörösesek vagy zöldessárgák, simák. Levelei lándzsásak, mindkét végükön jól kihegyezettek, 5-10 cm hosszúak, 0,5-1,5 cm szélesek, közepüknél a legszélesebbek. A levéllemez éle finoman, szabálytalanul fűrészelt, felül zöld, kopaszodó, fonákján rányomott fénylő selymes szövésű, fehérlő. Innen ered a neve. Sárga vesszejű, erősen csüngő ágú Tristis nevű fajtája a népszerű és gyakran ültetett szomorúfűz. Porzós- és termős füzért alkotó virágai március végén, április elején nyílnak. Termésük apró tok.
Felhasznált részek, drogok:
a fiatal ágkéreg (Salicis cortex) és a levél (Salicis folium).
Főbb hatóanyagok:
szalicilsav-származékok (1-10%, legfontosabb a szalicin), flavonoidok és cserzőanyagok (8-20%).
Főbb hatások:
lázcsillapító, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
ágkéreg [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:1583 (2004)], ágkéregből előállított száraz kivonat. A gyógyszerkönyvben hivatalos fűzfa fajok az alábbiak: csigolyafűz (S. purpurea L.), a boroszlánképű fűz (S. daphnoides Vill.) és a törékeny fűz (S. fragilis L.).
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (ágkéreg - 1984), ESCOP - monográfia (ágkéreg - 2003), WHO-monográfia (ágkéreg - 2009).
Felhasználások:
lázzal járó légúti megbetegedések és reumás kórfolyamatok kezelését kiegészítő teakeverékek, illetve gyógyfürdők alkotórészeként. Szalicilátokra érzékeny egyéneknél a belsőleges alkalmazás ellenjavallt.
Ajánlott napi adag:
6-12 g levél főzetként, illetve 60-240 mg szalicinnel egyenértékű kivonat.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a drogok magas cserzőanyagtartalma gyomor-bélrendszeri panaszokat okozhat. A fűzfakéreg kivonatát vagy hatóanyagait tartalmazó készítmények alkalmazása aszpirinérzékeny egyének számára ellenjavallt, és nem ajánlott együtt adni más szalicilát tartalmú vagy nemszteroid-gyulladáscsökkentő hatású készítménnyel. Fogyasztása nem javasolt továbbá asztmásoknak, cukorbetegeknek, köszvényeseknek, máj és vesebetegeknek, illetve fekélyes betegeknek. Várandós és szoptató anyáknak csak orvosi javallatra ajánlott a használata.
Megjegyzések:
csüngő változatai parkok és botanikuskertek szép díszei.
Forrás: Patikamagazin.hu