Babérfélék családja
Lauraceae
népi neve
fahéj, fahaj
angol neve
Cassia
német neve
Zimt
Leírás és előfordulás:
kisebb termetű, dúsan ágas, örökzöld fák. A ceyloni vagy valódi fahéj (Cinnamomum verum Presl., syn.: Cinnamomum zeylanicum Bl.) Dél-Indiában és Ceylonon, a kasszia vagy kínai fahéj (C. aromaticum Nees, syn.: C. cassia Blume) pedig Dél-Kínában és Burmában őshonos. A fahéjfák magassága termesztésben rendszerint 3-4 m. Leveleik bőrneműek, 10-18 cm hosszúak, lándzsásak, hosszúkásak, kihegyezettek, sötétzöld színűek, kopaszok. A ceyloni fahéj fiatalabb ágainak nemcsak a külső, hanem a vörösesbarna, fahéjszínű, papírszerű belső kérgét is gyűjtik, ez szolgáltatja a kitűnő minőségű valódi fahéjat. A kasszia fahéj kérge a valódi fahéjnál gyengébb minőségű és olcsóbb, azt helyettesítik vele.
Felhasznált részek, drogok:
a ceyloni fahéj kéreg (Cinnamomi cortex), a ceyloni fahéjfa kérgéből és leveléből vízgőzdesztillációval előállított illóolaj (Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum, Cinnamomi zeylanici folii aetheroleum), a kasszia fahéj kéreg illóolaj (Cinnamomi cassiae aetheroleum), valamint a ceyloni fahéj kérgéből előállított tinktúra (Cinnamomi corticis tinctura).
Főbb hatóanyagok:
illóolajok (fahéjaldehid fő alkotórésszel) és cserzőanyagok.
Főbb hatások:
a kéreg antimikrobiális, összehúzó, szélhajtó, görcsoldó és hányáscsillapító; az illóolaj antimikrobiális.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
kasszia fahéjfa illóolaj [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:1496 (2004)], ceyloni fahéjkéreg [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:0387 (2004)], ceyloni fahéjfakéreg illóolaj [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:1501 (2004)], ceyloni fahéjlevél-illóolaj [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:1608 (2004)], ceyloni fahéjkéreg-tinktúra - [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:1819 (2004)].
Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Gutta stomachica (FoNo VII. - 2003).
Előfordulás növényértékelő monográfiákban:
E-monográfia (ágkéreg - 1990), ESCOP - monográfia (ceyloni fahéj ágkérge - 2003), WHO - monográfia (ágkéreg - 1999).
Felhasználások:
a kérgeket étvágy- és emésztésjavító, gyomorerősítő, illetve a szájüreg gyulladásos folyamatainak kezelésére szánt készítmények alkotórészeként; az illóolajat ízjavítóként, illetve aromás tinktúrák, szájápoló és egyéb kozmetikai készítmények összetevőjeként.
Ajánlott napi adag:
kéregből 2-4 g, illóolajból 50-200 mg.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
az illóolaj alkalmazásakor a bőrön és nyálkahártyán allergiás reakciók fordulhatnak elő a jelentős mennyiségű és közepesen irritáló és bőrérzékenyítő fahéjaldehidnek köszönhetően.
Megjegyzések:
a fahéjfák kérgének pora elsősorban édességek fontos ízanyaga, emellett levesek (pl. paradicsom) és húsételek (pl. baromfi) ízesítésére is használják. A likőriparban az említett fahéjfák kérgeinek finom zamatú kivonatát (a ceyloni fahéjkéregnek a párlatát is) és illóolajait sokféle likőr előállításához használják fel.
Forrás: Patikamagazin.hu