Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Gyógynövények - Édeskömény

Édeskömény leírása, hatása (Foeniculum vulgare Mill.)

Édeskömény

Ernyősvirágzatúak családja
Apiaceae

népi neve
édeskömény, ánizskapor

angol neve
Fennel

német neve
Fenchel

Leírás és előfordulás:
a termesztett keserű- és (fűszer) édeskömény (subsp. vulgare var. vulgare és subsp. vulgare var. dulce) kétéves vagy évelő növény. Szára 150-200 cm magas, erősen elágazó, hengeres, hosszirányban bordázott, rendszerint hamvaskék. A lomblevelek szárnyasan összetettek, sallangosak, a sallangok fonalasak. A levélnyél az alapi részénél hólyagosan felfújt. A szár alján található tőlevelek a legfejlettebbek, hosszuk meghaladja a 25 cm-t. Sárga virágai aprók, a főhajtás csúcsán vagy levélhónalji oldalhajtásokon összetett ernyővirágzatban rendeződnek. Termése ikerkaszat, íze, illata az ánizséra emlékeztet. A zöldesbarna vagy szürkés, kissé lapított résztermések 5-10 mm hosszúak és 2-4 mm szélesek, rajtuk 5 borda található. Őshazája a Földközi-tenger, Dél-Európa és Elő-Ázsia.

Felhasznált részek, drogok:
a (rész)termések (Foeniculi amari fructus, Foeniculi dulcis fructus), a résztermésekből vízgőz-desztillációval előállított illóolajok (Foeniculi amari aetheroleum, Foeniculi dulcis aetheroleum), ritkábban a virágos hajtás (Foeniculi herba) és a gyökér (Foeniculi radix).

Főbb hatóanyagok:
a leggyakrabban használt növényi részekben, a résztermésekben illóolaj (55-70% transz-anetol és 12-25% fenkon fő alkotórésszel) és zsíros olaj. A levelekben és a virágos hajtásokban szintén az illóolaj a legfontosabb hatóanyag.

Főbb hatások:
valamennyi földfeletti rész szélhajtó, görcsoldó, emésztés- és étvágyjavító, antimikrobiális, köptető és tejelválasztást fokozó.

Előfordulás gyógyszerkönyvben:
édesköménytermés [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:0825 (2004)], keserű édeskömény termés [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:0824 (2004)] és termésből készült illóolaj [Ph. Hg.VIII. - 01/2003:1826 (2004)].

Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Gutta carminativa, Pulvis phenolphthaleini compositus, Pulvis sennae compositus, Sirupus laxans, Species carminativa, Species carminativa pro infante, Species depurans, Species laxans, Species sedativa (FoNo VII. - 2003).

Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (termés, mag, illóolaj - 1991), ESCOP - monográfia (termés - 2003), WHO - monográfia (termés - 2007).

Felhasználások:
a termést fokozott bélgázképződés, gyomor- és bélgörcsökkel kísért emésztési zavarok, hörghurut kezelésére és tejelválasztás serkentésére gyógyteák, illetve kivonatok alkotórészeként; az illóolajat emésztésjavító, görcsoldó, köptető és húgykövesség megelőzésére szánt összetételekben, illetve szájápolószerek alkotórészeként és parfümök illatanyagaként.

Ajánlott napi adag:
termésekből 10 évesnél idősebb gyermekeknek és felnőtteknek 5-7 g, 4-10 éves korig 4-6 g, 1-4 éves korig 3-5 g, 1 éves korig 2-4 g; szirupból és mézből 10 éves kor felett 10-20 g, 4-10 éves korig 6-10 g, 1-4 éves korban 3-6 g.

Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a transz-anetol nagy adagban májkárosító hatású, kisgyermekeknél mérgező lehet.

Megjegyzések:
az édeskömény termései fontos alkotórészei a különféle, például savanyúságok készítéséhez ajánlott fűszerkeverékeknek, gyakori ízesítő anyaga a vegetáriánus ételeknek, íze jól illik a halak húsához, Indiában kandírozva vagy nagyobb szemcséjű cukorral keverve étkezések után tálalják fel az emésztés elősegítéséhez. A termésekből készült kivonatot és párlatot, valamint az illóolajat ánizs típusú likőrökhöz vezető ízként adják, édes és keserű típusú italok előállításakor pedig ízkiegészítőnek alkalmazzák.


Forrás: Patikamagazin.hu

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK