Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Akác leírása, hatása (Robinia-pseudoacacia L.)

Akác

 Hüvelyesek családja
Fabaceae

népi neve
krisztus-koronafa, agác, koronafa, csipkefa, ragacsfa, istenpapucsa

angol neve
Black Locust

német neve
Gemeine Robinie

Leírás és előfordulás:
lombhullató erdészeti fa, melyet a XVIII. században a futóhomok megkötésére telepítettek be hazánkba. Azóta annyira meghonosodott, hogy egyike a legközönségesebb növényeknek. Akár 25 méter magasra is megnövő, szabálytalan koronát nevelő, sokfelé kiírthatatlan gyomfa, amely elfoglalja a területet az őshonos növényektől. A fiatal fák kérge sima és barnás, az idősebbeké barnásszürke, repedezett. A hajtások barnásvörösek. Levelei páratlanul szárnyaltak, 10-35 cm hosszúak, 9-19 levélkéből állnak. A levélkék oválisak, tojásdadok, 2-3,5 cm hosszúak, 1,3-2,8 cm szélesek. A pálhalevelek tüskékké alakultak át. Május-júniusban nyíló fehér, illatos virágai dús, lelógó fürtöt képeznek. Termése hüvely.

Felhasznált részek, drogok:
elsősorban a virág (Robiniae pseudacaciae flos), ritkábban a levél (Robiniae pseudacaciae folium) és a kéreg (Robiniae pseudacaciae cortex).

Főbb hatóanyagok:
a virágokban flavonoidok és illóolaj.

Főbb hatások:
a virágoké enyhe görcsoldó és vizelethajtó.

Felhasználások:
a virágdrogot vizelethajtó-, köhögéscsillapító- és gyomorteák alkotórészeként.

Ajánlott napi adag:
virágból 6 g.

Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a levelekben, kéregben és a magvakban előforduló, robinnak nevezett lektin miatt e drogok alkalmazása óvatosságot igényel.

Megjegyzések:
a likőriparban a virágokból készült kivonatot édes típusú likőrök ízkiegészítőjeként alkalmazzák. Virágaiból kiváló méz készíthető, de nyersen is fogyasztható.

A fajt gyógyászatilag például túlzott gyomorsav termelődés, és az ezzel összefüggő panaszok ellen, továbbá homeopátiás hasmenés, migrén, és arcidegzsába kezelésére használják. Illatos virágai olykor fűszerül is szolgálnak. Irodalmi adatok a magok fogyasztása vagy a kéreg megrágása után fellépő, a lektinek által kiváltott súlyos mérgezésekről számolnak be.

Tea: 2 dl forró vízzel leforrázunk 2 teáskanálnyi szárított akácvirágot, majd 5 perc elteltével leszűrjük. Íze kellemes.

Az akácvirág jó köhögéscsillapító hatású, de használják még túlzott gyomorsav-termelődés esetén.

Hogyan gyűjtsük az Akác, fehér gyógynövényt?

A növény virágzatát hasznosítják gyógyászati célokra. Az akác jellegzetes, édeskés illatú, fehéres vajszínű virágját friss nyílásában érdemes szedni, mégpedig úgy, hogy a virágokat lefejtjük a fürtökről, majd jól megszárítjuk. A virágzás májusra, június elejére esik.
Az elnyílott, földre hullt virágot ne gyűjtsük! A kéreg fogyasztása után a lektinek által kiváltott mérgezések fordulhatnak elő.

Forrás: Patikamagazin.hu, Gyogynovenyhatarozo.hu

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK