”Nem hiszem, hogy a plusz alvással töltött órák segíthetnek lefogyni” - nyilatkozta Kenneth Wright, a Colorado Egyetem Alvás- és Kronobiológiai Laboratóriumának igazgatója. ”A túlsúly és a kóros elhízás sokkal összetettebbek ennél. De azért érdemes megpróbálni.”
Wright és kollegái 16 fiatal, sovány, egészséges férfit és nőt tartottak megfigyelés alatt, akik körülbelül két hetet töltöttek a Colorado Egyetem Kórházának alváskutató részlegében. Az első három napon a résztvevőknek lehetőségük volt akár kilenc órát is aludni és ekkor még csak olyan ételeket kaptak, amelyeknek kalóriatartalma csak a súlymegtartást biztosította. A következő öt napban két részre osztották a résztvevőket. Az egyik csoport alvásidejét éjszakánként öt órára csökkentették, míg a másik csoport tagjai ugyanúgy kilenc órát aludhattak. Innentől kezdve mind a két csoportban több ételt szolgáltak fel és egészséges és egészségtelen nassolnivalókat is biztosítottak a résztvevőknek. Az öt nap után a csoportok szerepeit megcserélték.
Bár a napi öt órát alvó csoport tagjai 5 százalékkal több energiát égettek el naponta, mint a kilenc órát alvók, 6 százalékkal több kalóriát is fogyasztottak. A kevesebbet alvók általában szerényebben reggeliztek, de utána azonnal rávetették magukat a nasikra, sőt, az esti nassolnivalók össz-kalóriaértéke nagyobb volt esetükben, mint egy komplett étkezésé. ”Ez is megerősíti azt az elképzelést, mely szerint az éjszakai túlevés fokozza a túlsúly kialakulásának kockázatát” - írják a kutatók.
A vizsgálatok szerint a férfiak és a nők eltérően reagáltak a bőséges mennyiségben hozzáférhető ételekre. A férfiak még a kilenc óra alvás ellenére is híztak egy keveset, a nők viszont képesek voltak megtartani a súlyukat. A kevesebb alvás azonban az ő esetükben is hízáshoz vezetett.
”Ha sikerülne az egészséges alvásidőre vonatkozó ajánlásokat bevenni a súlycsökkentő és súlymegtartó egészségügyi programokba, rengeteget tehetnénk az elhízott, vagy arra hajlamos emberek egészségének megőrzéséért” - mondta Wright. A kutatás részletes leírása a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos szaklap márciusi számában jelent meg.