A New England Journal of Medicine című szakfolyóiratban közzétett munka alapján a következő állítások nem bizonyíthatóak.
”Szeretnénk felhívni a figyelmet a jelenségre. Még akkor is nehézségekbe ütköztünk az adatgyűjtést illetően, amikor maga az ötlet ésszerűnek tűnt” - David Allison, az intézmény táplálkozással és elhízással kapcsolatos kutatóintézetének vezetője, egyben a tanulmány szerzője.
Ha az emberek magukhoz közel állónak éreznek egy témát, kevesebb kétkedés és kérdés merül föl bennük. ”Márpedig enni mindenki szokott” - magyarázta a szakértő, aki aggodalmát fejezte ki, mivel az áltudományos indoklás félrevezetheti a fogyni vágyókat, illetve hátrányosan érinti a közegészségügyet, hiszen olyan programok támogatására ösztönzi a források elosztóit, amelyek igazából nem érdemelnek finanszírozást. ”Etikai kötelesség volna, hogy csak tudományosan bizonyítható programokat támogassanak. Jó dolog a lelkesedés, de kizárólag akkor, ha valódi alapja van” - tette hozzá a kutató.
A jelen tanulmány mögött álló kutatócsoport több tudományterületet érintő vizsgálatot végzett, beleértve a táplálkozást, a mozgást, a közegészségügyet, a gyermekorvoslást, az egészségpolitikát és a biostatisztikát. Azokat az állításokat vették górcső alá, melyeket a legelterjedtebbeknek véltek a médiában és a közvélekedésben egyaránt. Majd bizonyítékok gyűjtése után besorolták őket az ”igaz” vagy ”nem igaz” kategóriába.
Ahhoz, hogy egy feltételezés bizonyosságot nyerjen, irányított és véletlenszerű kísérleteken kellett helytállnia. A szakértők olyan feltételezések nyomába is eredtek, mint a reggelizés fontossága, a kora gyermekkori szokások, a zöldségek és a gyümölcsök értéke, a jojó-effektus, a nassolás, illetve a sétához megfelelő, parkos lakókörnyezet.
”Meglepetésünkre a tudományos normákat szem előtt tartva nagyon alacsony volt a bizonyítható hiedelmek aránya. Még több véletlenszerű kísérletre van szükség ahhoz, hogy árnyaltabb képet kapjunk a témában” - összegezte Allison, aki szerint a fogyás cáfolhatatlan lényege a felhasználtnál kevesebb energia bevitele huzamosabb időn keresztül.