Összességében az USA-ban 13 millió, az Egyesült Királyság területén pedig 2-3 millió ember szenved vizelet-inkontinenciában. Az inkontinencia tünet, melyet többféle betegség okozhat. A húgyhólyagnyak alátámasztásának gyengülése eredményezi, hogy haspréskor, köhögéskor, tüsszentéskor megsüllyed ez a terület. A záróizom kikerül a hasűri nyomás alól, így ez a nyomás nem segíti - mint normál esetben - a zárószerkezet működését. A húgyhólyagban keletkezett túlnyomásnak a záró izomgyűrű így nem tud ellenállni és a vizeletet átengedi. Ezt hívják stressz-inkontinenciának.
A vízelet-inkontinencia kellemetlen jellemzője, hogy a vízelet ürítése nem a megfelelő időben és nem a megfelelő helyszínen következik be.
A másikfajta vizeletelcsepegés a húgyhólyag túlságosan aktív működésén alapul. Hamar jelentkezik parancsoló vizelési inger, és a vizelést nem tudja az illető késleltetni, visszatartani, ezért csurog el. Ennek a formának a neve a sürgősségi inkontinencia. Ez utóbbi számos húgyhólyagbetegség tünete lehet, de előidézheti a hólyag beidegzésének károsodása is, amelyet leggyakrabban a tartósan kezeletlen cukorbetegség okozhat.
Az éjszakai bevizelés a legtöbbször a hólyag működésének éretlensége miatt gyermekkorban következik be. Az egyéb okok között szerepel például a teljes vizeletrekedéskor kialakuló, úgynevezett túlcsorgásos hólyag. Előfordulhat bevizelés igen nagy mennyiségű vizelettermelődés miatt is. Ez utóbbinak lehet hormonális vagy anyagcserezavar az oka, de kiválthatja vízhajtó hatású gyógyszer és létrejöhet a veseelégtelenség bizonyos stádiumában is. Az idegrendszer egyes megbetegedéseinek vagy sérülésének is lehet tünete a húgyhólyag működési zavara.
Az inkontinencia kezelésének alapelve, hogy a vizeletcsepegés okát kell megszüntetni. Az alapos kikérdezéssel és fizikális vizsgálattal az esetek többségében el lehet dönteni, mi okozza a vizelet csepegését. Ha a hólyagnyak megsüllyed, akkor ezt kell helyrehozni az alátámasztó izomzat erősítésével, speciális tornagyakorlatokkal vagy súlyosabb esetekben a hólyagnyakat felemelő műtéttel. A sürgősségi vizelet-inkontinenciában a hólyag ingerlékenységét fokozó okot kell megkeresni.
Gyakori, hogy nem találunk kóros elváltozást, a hólyagürítő izomzat mégis hiperaktívan működik. Ilyenkor gyógyszer adásával fékezhető ez a túlműködés. Idős korban nőknél, a menopauza időszakában, a női nemi hormonok hiányában a húgycsőnyálkahártya sorvad, elvékonyodik, ezért a húgycsőzáró izom rossz hatásfokkal dolgozik. Ilyenkor sokat javíthat a helyzeten a hormon pótlása.
A vizeletelcsepegés a normális életvitelt megzavarja, az életminőséget rontja, esetenként pedig komolyabb betegség tünete is lehet, ezért mindenképpen ajánlatos felkeresni ezzel a problémával az orvost, vagy ahol már működik, az inkontinencia-tanácsadó szolgálatot. Stressz-inkontinencia esetében a megelőzésre kell felhívni a figyelmet. Szülés után a végbél és a húgycső záróizma és a gáti izomzat speciális tornagyakorlatokkal megerősíthető, és ezzel jelentősen csökken a hólyagnyak későbbi megsüllyedésének esélye.
A kellemetlen panasz esetén érdemes szakorvost felkeresni, mert nem csupán a "betét" jelenthet megoldást.
forrás:informed.hu