Orvosi név:
Fibrilláció ventricularis
BNO kód:
I4900
A betegség lényege:
A szív, bár kap a központi idegrendszerből a működését befolyásoló parancsokat, elsősorban saját ingerképző és ingervezető rendszerének utasításai alapján működik. A szív ingerképző szövete elektromos jeleket ad le. Az ingerképző szövet az egész szíven végighúzódik, így az elektromos jel végigterjed az egész szíven, összehúzódásra bírja az izomszövetet. Normális esetben a szívben először a pitvarok, majd a kamra húzódik össze, de azonos számú az összehúzódás, és az elektromos jel a jobb pitvar falában elhelyezkedő un. színuszcsomóból indul ki. A színuszcsomó szabja tehát meg az összehúzódások számát, ez a ritmuscsináló. Kamraremegés úgy alakul ki, hogy nem a fenti helyről, hanem a kamra ingerképző szövetéből indul ki az elektromos jel, ami elektromosan működteti a szívet, de a szív nem képes hatékonyan összehúzódni, emiatt a beteg keringése leáll.
A betegség oka:
A kamralebegés felléphet a szívinfarktus következtében, annak első néhány órájában, vagy akár látszólag egészséges embernél minden előzetes tünet nélkül. Másik formája, amikor a szívinfarktust vagy a már komolyabb szívizom károsodást később követi.
A betegség tünetei:
A beteg hirtelen összeesik, elveszti az eszméletét, keringése leáll, klinikai halál alakulhat ki.
Elvégezhető vizsgálatok:
A betegnél sürgősen EKG vizsgálatot végeznek, a tünetekből és az EKG jelekből az orvos diagnosztizálja a betegséget. A heveny szakasz után sor kerülhet terheléses EKG, coronarographiás, és elektrofiziológiai vizsgálatra.
A betegség várható kezelése:
A betegség sürgősségi ellátása a defibrillátorral (szívet elektromosan sokkoló eszköz) történő újraélesztés. A betegség megelőzésére gyógyszeres kezeléssel van lehetőség.
Javaslatok:
Klinikai halál észlelésekor fontos a minél előbb elkezdett újraélesztés, és főleg a mentők szakszerű értesítése.
A betegség várható lefolyása:
A betegek életkilátásai függnek a szívritmus zavar kialakulásától és egyéb betegségek fennállásától.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Coronarográfia
EKG - elektrokardiogram
Elektrofiziológiai vizsgálatok
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Terheléses EKG
Forrás: med-courier.com