Orvosi név:
Hangszalag-bénulás
BNO kód:
J3800
A betegség lényege:
A gége mozgászavara
A betegség oka:
Legtöbbször a gége mozgását irányító ideg trauma vagy pajzsmirigyműtét kapcsán véletlen átvágás kapcsán sérül. A károsodás vírusfertôzés, méreganyagok hatására is bekövetkezhet. Ritkán az ok az agyi központok károsodása agyi infarktus, esetleg daganat miatt.
A betegség tünetei:
Egyoldali hangszalagbénulás esetén a hang megváltozik, kismértékban rekedtté, gyengévé, fáradékonnyá válik. A légzés általában nem nehezebb. Kétoldali bénuláskor nehézlégzés, fulladás a fô panasz, a rekedtség kevésbé zavarja a beteget.
Elvégezhető vizsgálatok:
A kórtörténet felvétele és a beteg fizikális vizsgálata után a kórisme a legtöbbször egyértelmű. Ha felmerül annak a gyanúja, hogy a bénulás agyi eredetű, komputertomográfiás (CT) és magmágneses rezonanciás (MR) felvételeket készíttethetnek.
A betegség várható kezelése:
Az idegek működésének az elôsegítésére B vitaminokat adhatnak, illetve a gégeizmok sorvadásának a megelôzésére elektromos izomingerlést végezhetnek. Egyoldali bénulás esetén korán el kell kezdeni a beszédgyakorlatokat. Esetleg műtétet végeznek a hangszalag feszesebbé tételére. Kétoldali bénulás esetén a légvétel biztosítására gyakran légcsômetszésre kerülhet sor, majd hangréstágító műtéttel biztosítják a légutakban a levegôáramlást.
Javaslatok:
A tünetek jelentkezésekor forduljon orvoshoz.
A betegség várható lefolyása:
Megfelelô kezelés esetén a betegség nem veszélyezteti az életet. A féloldali bénuláskor végzett műtét enyhítheti a rekedtséget. Agyi eredetű bénulásnál az alapbetegségtôl függ a kórjóslat.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
CT, (sima) (Computer tomográf)
Direkt laryngoscopia (Direkt gégetükrözés)
Gégevizsgálat
MRI, sima (Mágneses rezonancia)
Forrás: med-courier.com