Szerző: WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos
A gonorrhoea a klasszikus nemi betegségek közé tartozó kórkép. Kórokozója a gonococcus (Neisseria gonorrhoeae). A bakteriális fertőzés terjedése történhet szexuális érintkezéssel vagy anyáról gyermekére a méhlepényen át.
Férfiakon a fertőzést követően 2-4 nap lappangási idő után égő érzés kíséretében húgycsőfolyás jelentkezik, ami kezdetben nyákos, majd gennyes jellegű. Ennek oka a húgycső gyulladása. A vizelés fájdalmas és véres is lehet, amennyiben a gyulladás ráterjed a húgyhólyagra is.
Amennyiben nem kap kezelést a beteg, a tünetek mérséklődnek ugyan, de a folyamat idültté válik. Ritkán a felfelé terjedő gyulladás eredményeképp prosztatagyulladás vagy a mellékherék fájdalmas gyulladása is létrejöhet láz kíséretében. Mindezek szövődménye tályogképződés, késői következménye a férfi beteg sterilitása lehet.
A nőknél döntően nagyon enyhe tünetekkel, az esetek ötödében tünetmentesen zajlik a fertőzés. Néha enyhe fájdalommal, gyakori vizeléssel járó húgycsőgyulladás jön létre, illetve a méhnyak gyulladása alakulhat ki, mérsékelt hüvelyi folyással. Kezelés nélkül a nők esetében is idültté válik a folyamat. Komplikáció lehet a méhnyálkahártya gyulladása, a petevezetékek, a hashártya gyulladása, melyek később heges összenövéseket hátrahagyva gyógyulnak. Ez vezethet sterilitáshoz a későbbiekben a petevezeték üregének elzáródása miatt.
Mindkét nem esetében létrejöhet a mandula, a garat gyulladása is, amennyiben a fertőzés orális aktus során következik be. A végbél gyulladása is lehet tünet anális közösülés eredményeképp.
Korábban, a Credé-féle szemcseppek bevezetése előtt rettegett szövődmény volt a szülés során megfertőződött újszülött szemgyulladása (blenorrhoea neonatorum). A súlyos esetben teljes vakságot okozó betegség felnőtteknél is kialakulhat, a fertőzött váladék szemhez való kenődése kapcsán.
A kórokozó kimutatása tenyésztéssel történik a húgycsőből, illetve nőknél a méhnyakból vett kenetből.
A gonorrhoea kezelése szájon át szedett antibiotikummal történik. A lakhely szerint illetékes nemibeteggondozó intézetekben ehhez ingyen juthat hozzá a beteg. A gondozó intézetek a kivizsgálás és kezelés mellett felkutatják a lehetséges fertőzött partnereket, a fertőzési folyamat megállítása céljából.
Forrás: Webbeteg.hu
Tisztelt Dr úr/nő!
1 hónapja van tripperem. Legelőször urológiára mentem, ahol közölték hogy 1 hónap múlva tudnak adni időpontot, és hogy keressem a háziorvost. Elmentem háziorvoshoz aki felírt kenőcsöt illetve gyógyszert. 1 héttel később megint elmentem, felírt antibiotikumot (ciprinol 500mg). Mivel ez sem segített, harmadjára sürgősségivel elküldött az urológiába, ahonnan átirányítottak a nemibeteggondozóba..
Ott közölték hogy egyből oda kellett volna menni, és hogy amit felírtak antibiotikumot az csak ártott. Vettek mintát és közölték hogy 2 héttel később menjek újra. (24-én).
Pár napja beduzzadt a prostatám is, nehezebben tudok ülni.
Tegnap megpróbáltam kielégíteni magam, hogy ezáltal hátha tisztul a hugycsövem, de ejakuláció nem történt, és azóta a jobb herém megvan dagadva, mintha valami súly húzná le. Sétálni is alig tudok így, és még 4-5 napot várnom kell vizsgálatig.
Mi történt velem?
Tisztelettel.
Kérdező: ggaaiiaa Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktornő!
23 éves nő vagyok. Egy óriási félelmem van, amitől nem tudok szabadulni: 17 éves koromban, az első nemi kapcsolatom "eredménye" egy tripper fertőzés lett. Nagyon kevés szexuális kapcsolatom volt, nem élek azóta sem felelőtlen szexuális életet, de sajnos az elsőnél egyből ilyen szerencsétlenül jártam. A fertőződést követően a partneremnél azonnal jelentkeztek a tünetek, ő egyből szólt nekem, így szerencsére csak pár napot vagy maximum 1-2 hetet lehetett bennem a fertőzés, mert egyből a nemi beteg gondozóban kezelve voltam(antibiotikum, injekció, többszörös ellenőrző vérvétel, a partnerem szintén)
Nagyon családcentrikus vagyok, 3-4 gyermeket szeretnék, aminek hamarosan itt az ideje...Az aggodalmam abból fakad, hogy olvastam az interneten, hogy ez a betegség a meddőség egyik fő okozója, mivel gyulladással megbetegítheti a petefészket és a vezetéket, és csúnya hegesedéssel gyógyul, ami következtében nem lesz átjárható a petének az út. Anno a betegség kezelése alatt nem volt semmi tünetem, semmi fájdalmam. A kérdésem az lenne, hogy lehetséges, hogy ennyi idő alatt, az időben történt kezelés ellenére kialakult nálam gyulladás és ezáltal a hegesedés, vagy lehet, hogy időben kezeltek még és megúsztam? Tudom, látatlanba nem lehet diagnosztizálni, de reménykedem, hogy számít valamit, hogy nem hónapokig elhanyagoltan voltam beteg.
Mióta ez a gondolat a fejembe fúrta magát, nincs egy nyugodt sírás mentes napom, és senkinek sem tudom elmondani. Köszönöm, hogy itt megoszthattam Önnel, köszönöm ha segít.
Kérdező: 9e865 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz: