Orvosi név:
Dermatitis herpetiformis
BNO kód:
L1300
A betegség lényege:
Erősen viszkető, csoportos hólyagokkal, apró vörös és csalán kiütésekkel járó idült bőrbetegség.
A betegség oka:
A betegséget a bőr legfelsőbb rétegének az alsó részén lerakódó, a szervezet védekező rendszere által termelt ellenanyagok okozzák. A folyamat beindításában szerepet játszhat a lisztből készített táplálék ún. gliadin tartalma és az esetlegesen jelenlévő jódérzékenység miatt a jódozott konyhasó fogyasztása. Ritkán daganatos betegségek, idült fertőzések és örökletes tényezők is okozhatják az elváltozást. Sok esetben a kiváltó tényező nem azonosítható.
A betegség tünetei:
A betegség tünetei fokozatosan jelentkeznek. Apró hólyagok, vörös elváltozások és csalán kiütések alakulnak ki a könyökökön, a térdeken, a farpofákon, a hason és a tarkón. Gyakran az arc is érintett lehet. Az elváltozások erősen viszketnek, az érintett területen a vakarás miatt apró vérzések jelenhetnek meg és másodlagosan baktériumfertőzés is kialakulhat az érintett területen. Panaszokat csak ritkán okoz, de gyakran megfigyelhető a bélnyálkahártya sorvadása.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett vérvizsgálatot végeztet. Az érintett területről szövettani és baktérium kimutatási vizsgálatra minta vehető.
A betegség várható kezelése:
A betegség igen jól reagál sulfon gyógyszer adására. Adható a tünetek enyhítésére nikotinsav is. Ritkán a nehezen reagáló esetekben szteroid tartalmú gyógyszerek szedése válhat szükségessé. Egyes esetekben a kevésbé hatékony szulfapiridin nevű vegyület szedése ajánlható.
Javaslatok:
A betegek lehetőleg mellőzzék a betegség kialakulásának a megelőzése érdekében a liszttartalmú ételeket és a jódozott konyhasó fogyasztását.
A betegség várható lefolyása:
A betegek már néhány napos kezelés után tünetmentessé válnak. A betegség gyógyszerei azonban súlyos mellékhatásokat okozhatnak. Kialakulhatnak idegrendszeri, vérképző rendszeri és májműködési zavarok.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Bármilyen biopszia (szövettani mintavétel)
Kórokozók kimutatása és tenyésztése
Vérvétel
Forrás: med-courier.com