A chikungunya-láz egy, az Aedes szúnyogok által terjesztett betegség, amely magas lázzal, fejfájással, hányingerrel, ízületi és izomfájdalmakkal jár. A chikungunya-láz Afrika és Ázsia trópusi területein gyakori.
Tünetei alapján alig lehet megkülönböztetni egy másik trópusi betegségtől, a dengue-láztól. Szemben az utóbbival azonban inkább felnőtteket betegít meg. A betegség csak nagyon ritkán halálos kimenetelű, de a fájdalmak az akut állapot után akár egy évig is fennmaradhatnak.
Mivel a chikungunya-láz ellen jelenleg nem létezik hatékony gyógyszer és védőoltás sem, a hatóságok szúnyogirtással igyekeznek védekezni ellene, a lakosságnak pedig szúnyogháló és szúnyogriasztó-szerek használatát javasolják.
A betegség elnevezését egy szuahéli szóból nyerte, amelynek jelentése: "meggörnyesztő". Bár a XIX. század óta ismert, kórokozóját csak 1952-ben, az afrikai Tanzániában azonosították először. Az 1990-es évek második felében, kiterjedt járványokat okozott a Szaharától délre elterülő afrikai területeken, az indiai szubkontinensen, és Délkelet-Ázsiában. 2005-ben és 2006-ban, az Indiai-óceánban található francia Le Réunion szigetén robbanásszerűen terjedt el, és Indiában is tartósan jelen volt az utóbbi években.
A betegség Európába is eljutott ( 2007-ben Olaszországba, ahol 250 ember betegedett meg), azonban valószínűleg, a számára kedvezőtlen éghajlati viszonyok közöt, nem volt képes elterjedni.
Forrás: Webbeteg.hu