Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Atelektázia

Atelektázia tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Szerző: WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász szakorvosjelölt

Az atelektázia önmagában nem feltétlenül egy betegség, hanem egy kóros állapot következménye, amikor a tüdő egy részének a légtartalma felszívódik. A kiváltó ok számos betegség lehet. Előfordulhat bármely életkorban és mindkét nemnél egyaránt.

Az atelektázia úgy alakul ki, hogy a hörgő rendszer területén – részleges vagy teljes elzáródás következtében – a mögöttes léghólyagocskák összeesnek, a levegő felszívódik, az adott tüdő terület térfogata csökken.
Mi okozhatja az atelektáziát?

Az atelektáziát okozhatja a hörgő külső vagy belső tényezők miatti elzáródása, vagy a tüdőn kívüli összenyomatása. Legtöbbször a hörgő üregében felgyűlt váladék, vagy daganat az elsődleges ok. A tüdőszövetben növekedő idegenszövet, ami lehet elsődleges tüdődaganat vagy más típusú daganat áttétje is, összenyomhatja kívülről a hörgőket. Egy nagyobb hörgőben növekedő tumor (centrális daganat) okozta elzáródás következménye lehet, az azonos oldali tüdő teljes atelektáziája. A hörgők körül elhelyezkedő nyirokcsomók megnagyobbodása is kiválthatja a hörgő összenyomatását, következésképpen az atelektáziát.

Főleg gyermekeknél nagyon gyakran idegentest (játék, gyümölcsmag, napraforgómag) okozza a hörgő elzáródását. Szüléskor magzatvíz, meconium (magzat első széklete), illetve vér beszippantása következtében, az újszülött tüdejében is kialakulhat atelektázia. Nagyon gyakori a koraszülötteknél, hogy a tüdő fejletlensége miatt nem termelődik megfelelő mennyiségű "kenő" anyag, amely a léghólyagocskákat védené az összeeséstől. A csecsemők táplálása során is előfordulhat, hogy a tej, vagy később az elfogyasztott pépes tápanyag visszajut a garatba (büfögés, hányás) és azt félrenyelik, így a hörgőrendszerbe jutva atelektáziát okozhat.

A tüdőt külsőleg összenyomó tényezők is okozhatnak az adott terület légtartalom csökkenését. Ennek oka gyakran a tüdőgyulladás, ritkábban tályog. A mellhártya lemezei közt felgyülemlett folyadék is gyakorolhat külső nyomást a léghólyagocskákra.

Légmell esetében, amikor a tüdő fali mellhártyája sérül és a tüdő rugalmasságánál fogva összeesik, akkor is atelektázia alakul ki.

Atelektázia - Milyen tünetek utalnak rá?

Az atelektázia tüneteit az határozza meg, hogy milyen gyorsan alakult ki, mi okozta, illetve milyen nagyságú tüdőrész esett így össze, vagyis vált légtelenné. A hörgő elzáródását követően, a folyamat néhány órán belül lezajlik, a levegő fokozatosan felszívódik a léghólyagocskákon keresztül, így azok fala összetapad és a tüdő felülete lecsökken. A további szövődmény kialakulásának a sorsa pedig attól függ, hogy az adott akadályt milyen gyorsan sikerül megoldani, eltávolítani, illetve a tüdő képes-e még a regenerációra, kitágulásra.

Ha gyorsan alakul ki a folyamat (légmell, idegentest esetén), akkor a beteg hirtelen szapora légzésre, nehézlégzésre, mellkasi fájdalma, száraz köhögésre, köhögési rohamokra panaszkodik. A beteg ekkor nyugtalan, közérzete rossz, elsápad, a pulzusa is szapora lesz, vérnyomása kezdetben magas, majd alacsonnyá válik, akár súlyos esetben sokk is kialakulhat.

Ha a folyamat lassan alakul ki, egy lassan növekvő daganat okozza, akkor sokáig a betegek tünetmentesek is lehetnek, ritkán fáradékonyságot, teljesítőképesség csökkenését okozza.

Az atelektázia kezelési módjai

A beteg tünetei alapján, a kórtörténet feltárása után már sok minden utalhat az atelektáziára. Fizikális vizsgálat során, a tüdők felett a légzés gyengült vagy nem is hallható. A mellkas röntgenen az atelektázia, egy szabálytalan homogén árnyékként jelenik meg. A pontosabb diagnózis, kiváltó ok keresése miatt, érdemes a mellkasi CT vizsgálat elvégzése is. Így a diagnózis viszonylag könnyen felállítható, de a legfontosabb a kiváltó ok megoldása a lehető leghamarabb.

A hörgőkben felgyűlt tapadós váladékot eltávolítani nem mindig egyszerű, de gyógyszeres segítséggel a köpet könnyebben felköhöghető, ha kell, hörgőtükrözés során leszívható. Ha idegentest az oka, akkor arra kell törekedni, hogy hörgőtükrözéssel azt minél hamarabb eltávolítsák a hörgőből. A daganatok esetén is számos lehetőség adott, hogy a hörgőt szűkítő folyamaton segítsünk, legújabb a lézeres tágítás, vagy hörgő stent behelyezése. A daganatok esetében a növekedés mértékét kell gátolnunk, ezáltal az atelektázia lassabban, vagy nem is alakul ki.

Koraszülötteknél a hiányzó felületaktív anyagot lehet pótolni. A csecsemők körében elszenvedett félrenyeléseket pedig a tüdő elég hamar kiheveri, ritkán alakul ki csak maradandó szövődmény. A különböző kórokozók által okozott tüdőgyulladások is célzott, hatékony antibiotikumos kezelésekkel gyógyíthatók. A mellhártya közti folyadék csapolása után jelentősen csökkennek a panaszok, a tüdő fokozatosan tágul.

Ugyanez a helyzet, ha légmell alakul ki, akkor is a mellkas becsövezését követően jelentősen csökkennek a panaszok és a tüdő is regenerálódik.

A kiváltó ok kezelése a legfontosabb, de a tüneti kezelés is elengedhetetlen. Hasznos az oxigén terápia, pszichés nyugtatás.

Forrás: Webbeteg.hu 

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Még nincs ilyen jellegű kapcsolódó kérdés.
További Tüdő- és légúti megbetegedések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK