Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Utál korán kelni? Ez az oka!
2014. január 24. 11:02

alvás, alvásfelmérés

Utál korán kelni? Ez az oka!
A pacsirtaként emlegetett korán kelők, illetve a bagolynak hívott későn fekvők közötti különbség nem csupán az életvitelben nyilvánul meg.
Utál korán kelni? Ez az oka!

A Kaliforniai Egyetem szakértője szerint az alvási szokások genetikai sajátosságokra vezethetőek vissza. Dr. Louis Ptacek neurogenetikus úgy fogalmazott, hogy az egyén kronotípusa, azaz a napi teljesítőképességének csúcspontja a génektől függ, és pontos ismerete segíthet az egészségesebb életmód kialakításában. "Akár tetszik, akár nem, voltaképpen a szüleink mondják meg, mikor jön el a lefekvés ideje. Mégpedig a gének segítségével, amelyeket ránk hagyományoztak" - mondta a kutató.

Mindenkinek van úgynevezett cirkadián ritmusa, azaz belső órája, melyet idegsejtek százezrei alkotnak a hipotalamuszban, szárny alakú alakzatban. A hipotalamusz felelős a testi funkciók nagy részéért, a hormonok termelésétől kezdve a testhőmérsékleten át a folyadékháztartás vezérléséig. A belső óra fény hatására mindennap újraindul.

Mivel egy nap a földi időszámítás szerint 24 órából áll, jogosnak tűnik a feltételezés, hogy az emberi test is hasonlóképpen működjön. Dr. Ptacek azonban felhívta a figyelmet, hogy ez korántsem így van, éppen ezért különül el élesen a baglyok és a pacsirták típusa. A szélsőségesen bagoly természetű családoknál, ahol a Családi Késleltetett Alvásfázis szindrómát lehet megfigyelni, ugyanazon kének eltérő mutációit találták.

Rick Neubig, a Michigani Egyetem gyógyszerész professzora hozzátette, hogy ő például "extrém pacsirta". "Akikkel kommunikálok, megfigyelhetik, hogy már korán reggel e-maileket írok. Emellett ilyenkor jut időm a hobbimra, hiszen szeretem figyelni a madarakat. Édesanyám mindig reggel négykor ébresztett, hogy menjünk kirándulni, a lányom pedig szinte hajnalban edz" - tette hozzá. "A 2-es kromoszóma végénél található gén mutációival magyarázható mindez" - állapította meg dr. Ptacek.

Forrás: hazipatika.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this

További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK