Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - HPV: Oltatni vagy nem? - Ez itt a kérdés
2014. október 29. 22:35

HPV, oltás

HPV: Oltatni vagy nem? - Ez itt a kérdés
A kérdés már nem kérdés, hiszen a 7. osztályos, 12. életévüket betöltött lányok szüleinek 2014. szeptember 15-ig kellett nyilatkozniuk ezzel kapcsolatban. A többség, vagyis 46 ezerből 38 ezer gyermek már biztosan megkapja, vagy már meg is kapta a méhnyakrákot kiváltó vírus, vagyis a HPV elleni oltást, ráadásul ingyen. Ezzel nemcsak a statisztikát kívánják az illetékesek javítani, hanem több ezer fiatal életét tennék biztonságosabbá. Vagy mégsem?
HPV: Oltatni vagy nem? - Ez itt a kérdés

Mi is az a HPV?

A méhnyakrák kialakulásáért is felelős humán papillomavírus, vagyis a HPV okozta fertőzésen a nők 80%-a átesik élete során. Nagyjából 130 fajtáját ismerik már ennek a vírusnak, ezek több mint felét legyőzi az immunrendszer, ám nagyjából 20%-uk rákos megbetegedéseket okozhat. 10-ből 8 nőnél alakulhat ki méhnyakrák a vírus bizonyos fajtáinak köszönhetően. A megbetegedések nagyjából 70 százalékáért 2 vírustörzs tehető felelőssé: HPV-16 és HPV-18.

Miért pont most?

Vagyis miért pont a 7. osztályos korosztály a célpont? A lényeg az, hogy a vakcina még a nemi élet megkezdése előtt, ám már serdülőkorban beadásra kerüljön, hiszen a vírus a leggyakrabban nemi érintkezés útján terjed. Ám nem árt óvatosnak lenni, mert ezt a fajta kórokozót összeszedhetjük bőr-bőr érintkezéssel is, például uszodákban, konditermekben, strandokon, fürdőkben.

A „kétkörös” oltások első felét még idén októberben, novemberben megkapják a fiatalok, a második adagot jövő év áprilisáig.

Vita vita hátán

Habár a kezdeményezés jó, hiszen egyértelműen jobb egy betegséget megelőzni, mint kezelni, sokan vannak az oltás ellen.

Egyesek szerint az oltás okozta szövődmények legalább olyan nagy bajt okozhatnak az emberi szervezetben, mintha mellőznénk a vakcina beadatását. Amerikában korábban több halálesetet is összefüggésbe hoztak a már beadott oltással kapcsolatban. Van, aki csupán a gyógyszergyártó cég nyerészkedésének tartja az oltást. Ám van, aki feleslegesnek tartja, hiszen csupán 2 vírustörzs ellen véd.

Akkor miért kell a HPV oltás?

Habár valóban csak 2 törzs ellen nyújt védelmet, az mégis a két legveszélyesebb. Mellékhatások valóban jelentkezhetnek, de azok jóval enyhébb tünetekkel járnak, mint egy esetleges rákos megbetegedés. A szülők a megfelelő felvilágosítás után dönthettek arról, kapjon-e gyermekük oltást, vagy ne.

Fiúknak is beadnák

A tengerentúlon elindult egy olyan kezdeményezés, mely szerint a 11 és 21 éves (bi- és homoszexualitás esetén 26 éves korig bezárólag) kor közötti fiúknak is érdemes lenne beadatni a HPV elleni oltást. Ennek indoka, hogy ez a vírus nemcsak a méhnyakrák, hanem egyéb más betegségek (lógó szemölcsök a végbélnyílás, esetleg a száj környékén, melyek elrákosodhatnak; pénisz- és szeméremajakrák, száj- és garatüregi daganatok) kialakulásához is vezethetnek.

Az éves nőgyógyászati rákszűrés továbbra is javasolt

Ha bizonyos esetekben másra nem is, a HPV elleni ingyenes oltás körüli vita újra ráirányította a figyelmet erre a betegségre, illetve megelőzésére. Ennek egyik eszköze, az oltás mellett, a rendszeres nőgyógyászati rákszűrésen való részvétel (évente egy alkalommal). Ez pedig nemcsak az oltás hiányában, hanem a vakcina beadatása esetén is elhagyhatatlan.

Forrás: proaktivdirekt.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this

További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK