Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Ha baj van, a 112-t kell hívni!
2014. szeptember 29. 21:04

segélyhívás

Ha baj van, a 112-t kell hívni!
Már több mint 2,5 millió hívást fogadtak az országos hívásfogadó központok.
Ha baj van, a 112-t kell hívni!

Idén májusban indultak a hívások előszűrését biztosító országos hívásfogadó központok. Ez idő alatt több mint 2,5 millió hívás érkezett a miskolci és szombathelyi központokba, melyeknek 80%-a beavatkozást nem igénylő, fals hívás volt. A 112-es segélyhívószám népszerűsítése és a fals hívások számának csökkentése kiemelt cél, így az egységes segélyhívó rendszert megvalósító projekt szeptemberben edukációs kampányba kezdett.

Egész Európában a 112-t kell tárcsázni, ha veszély van

A 112 egy egységes európai segélyhívószám, ami ingyenesen hívható mind vezetékes, mind mobiltelefonról bárhol az Európai Unióban, sőt szinte az egész kontinensen. 1991 óta használják az Európai Unió tagállamaiban, ahol vész esetére így elég egyetlen számot megjegyezni.

Ezért jó az egységes hívószám

Idén a 112-es hívószám népszerűsítése Magyarországon is időszerűvé vált, hiszen Miskolcon és Szombathelyen átadták az országos hívásfogadó központokat. Szijártó Zoltán, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) elnöke hangsúlyozta, hogy a 112 legnagyobb előnye, hogy egyetlen szám tárcsázásával mindhárom készenléti szerv egyszerre mozgósítható. Ez főleg komplex beavatkozást igénylő helyzetekben fontos. „A hívásfogadó központok fő feladata, hogy kiszűrjék a beavatkozást nem igénylő, fals hívásokat, ezzel elősegítve azt, hogy a készenléti szerveket csak valós probléma esetén értesítsék”- mondta el Szijártó Zoltán.

Így működik a segélyvonal

Göndör László, a KIFÜ projektvezetője elmondta, hogy a projekt felállításakor Magyarország csatlakozott az Európai Segélyhívószám Szövetséghez, az EENA-hoz (European Emergency Number Association) annak érdekében, hogy Magyarország az Európában már leginkább elterjedt megoldások tapasztalatait beépíthesse a kialakítandó rendszerbe. Az európai gyakorlati tapasztalatok, valamint a magyarországi híváselemzések alapján a Kormány úgy döntött, hogy a hatékonyság érdekében szétválasztja a hívás fogadást és a tevékenység-irányítást. Ennek a döntésnek a megvalósítása révén ma elmondható, hogy a legfontosabb célt már most is teljesíti a rendszer: az irányítók csak érdemi beavatkozást igénylő esetekkel foglalkoznak.

A hívásfogadó központoknak köszönhetően a bajba jutottak 5 másodpercen belül élő hanghoz jutnak, a speciálisan kiképzett operátorok pedig a probléma azonosítása után értesítik a megoldásban érintett készenléti szervek irányítóit. „A mentésben további hatékony segítséget nyújt, hogy az informatikai rendszer be tudja határolni a hívás helyét” emelte ki Göndör László, a KIFÜ projektvezetője, aki szerint a hatékony segítségnyújtás legfontosabb alappillére a két hívásfogadó központ létrehozása volt. „Fontos, hogy a segélyhívószámot minél többen megismerjék, és tudják, hogy csak vészhelyzetben (baleset, tűzeset, bűncselekmény esetén) szabad hívni.

Rajzpályázat

A 6-14 éves korosztály számára a projekt egy országos rajzpályázatot indított „Hétköznapi Hőseink” címmel. A rajzpályázat célja, hogy felhívja a figyelmet a rendőrök, mentők és a tűzoltók munkájára, illetve az egységes, ingyenesen hívható segélyhívószámra. A pályázatról bővebb információkat a rajzpalyazat.112.hu oldalon találnak az érdeklődők.

Forrás: patikamagazin.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this

További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK