Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - A hepatitis-fertőzések gyakorisága
2013. április 05. 10:56

hepatitis A, hepatitis C

A hepatitis-fertőzések gyakorisága
A hepatitis vírusok komoly megbetegedéseket okozhatnak, ráadásul a malária és az AIDS mellett a leggyakrabban előforduló fertőző kórnak tekinthetőek a világon. Hepatitis A, B és C: hány embert támadnak meg?
A hepatitis-fertőzések gyakorisága

A: kivédhetnénk oltással, megfelelő higiéniával

A hepatitis A vírus által okozott fertőzés az egyik legelterjedtebb megbetegedés a világon: évi másfél millió új fertőzöttet tartunk számon. A vírus bejuthat a szervezetbe szájon át, méghozzá leggyakrabban mosatlan zöldségekkel, gyümölcsökkel, fertőzött élelmiszerekkel, a part menti vizekben tenyésztett tengeri állatokból készült nyers vagy nem eléggé átfőzött tengeri ételekkel, a beteg emberrel történő közvetlen érintkezéssel. Hasonlóan veszélyes a kórokozó szempontjából a szennyezett víz is.


Ha betartjuk az alapvető higiénés rendszabályokat, külföldi utazásaink során csak megbízható vendéglátóhelyen étkezünk, illetve beoltatjuk magunkat utazás előtt, a minimumra csökkenthetjük a fertőződés esélyét.

A hepatitis A hazánkban a heveny májgyulladások leggyakoribb oka. Még manapság is rendszeresen jelentkeznek kisebb-nagyobb járványok. A hepatitis A elleni oltás felvétele tehát szinte mindenkinek ajánlható, aki még nem esett át a fertőzésen vagy az oltáson, hiszen két oltással az egész életre szóló védettséget kapunk, vagyis egy több hetes kínos betegség előzhető meg vele.

B: legyünk észnél és oltassunk!

A hepatitis B a WHO (Egészségügyi Világszervezet) adatai szerint a világ közel egyharmadát, azaz kétmilliárd embert betegített már meg, és nagyjából évi 600 ezer embert el is veszítünk miatta. Jelenleg nagyjából 350 millió krónikus hepatitis B-fertőzött él világszerte.

A vírussal megfertőződhetünk szexuális úton, de terjed vér és testváladékok által is. Azok a helyzetek is kockázatosak a megbetegedés szempontjából, amelyek akár csak minimális vérzéssel járnak, így a véletlenszerű karcolások, a piercing, tetoválás alkalmazása és cseréje, az akupunktúrás kezelések, a sebészeti, fogászati beavatkozások. A hepatitis B terjedhet közös használatú tárgyak segítségével is, ilyenek a borotva, a fogkefe vagy akár a körömvágó olló és az ékszerek is. A fertőzések 10 százaléka krónikussá válik, ami májzsugorhoz, májrákhoz vezethet. Hazánkban a hepatitis B gyakorisága fél százalék körüli.

Megelőzéséért a felelősségteljes szexuális viselkedés mellett az óvszerhasználat is hozzájárulhat, és a közös használatú eszközök kiiktatása. Ha testékszert vagy tetoválást készíttetünk, mindig győződjünk meg a kifogástalan higiénés viszonyokról, amennyiben pedig természetgyógyászhoz fordulunk, részesítsük előnyben azt a szakembert, aki eldobható tűkkel dolgozik az akupunktúrás beavatkozás során!

Hepatitis B ellen létezik védőoltás, érdemes vele élni nem csak akkor, ha rizikócsoportba tartozunk vagy erősen fertőzött országba utazunk: egyrészt a gyógyíthatatlan májzsugor megelőzése miatt, másrészt azért, mert a vírus kezelése rendkívül költséges, az oltás viszont bárki által felvehető, akár háziorvosnál, akár az oltóközpontokban igényelhető. Magyarországon 1999 óta oltják a 14 éveseket hepatitis B ellen, 2010 óta már 13 éves kortól. A befejezett oltási sor egy életre szóló védelmet biztosít. Mivel a hepatitis B szexuális úton is terjed, az oltás valójában mindenkinek ajánlható, aki korábban nem kapott oltást és életében még szexuális élet szóba jöhet.

C: csendben gyilkol

Szintén az Egészségügyi Világszervezet adataiból derül ki, hogy a hepatitis C sem kíméli az emberiséget: jelenleg mintegy 130-170 millió krónikus hepatitis C-fertőzött él világszerte, és évi 350 millió ember hal meg miatta. Sajnos a kórokozó ellen jelenleg nem létezik védőoltás, ráadásul tünet nélkül pusztítja a fertőzötteket, nem véletlenül nevezik "csendes gyilkosnak".

A hepatitis B-hez hasonlóan, de szinte kizárólag vérrel terjed (fokozott veszélynek vannak kitéve az intravénás kábítószer-használók, köztük 25-75 százalékos a hepatitis C-fertőzöttség aránya), krónikus fertőzést, állandó májgyulladást és májrákot is okozhat. A vírus Egyiptomban, Kínában és Pakisztánban a leggyakoribb.

Hazánkban a betegek többsége 1993 előtti vérátömlesztés során fertőződött. Mindenkinek célszerű tesztet végeznie, aki akár egyetlen palack vért is kapott 1993 előtt, például műtét vagy szülés kapcsán. A felismert esetek háromnegyede a 45-65 éves korosztályba tartozik. Az USA-ban ezen korosztályt szűrik hepatitis C-re. Sajnos az egészségügyi dolgozók körében is gyakoribb a betegség.

Szűrésre a hepatitis C vírus elleni ellenanyagok kimutatását végzik. Az ellenanyagok a nyálban is megjelennek, így egy egyszerű nyálteszttel is gyorsan és biztonságosan kimutathatók.

A megelőzés mellett a betegség korai felismerése és mielőbbi kezelése az egyetlen esélye a fertőzötteknek: ebben van óriási jelentősége a teszteknek, nekik köszönhetően pedig a korai kezelésnek. Kapcsolódó tartalmak

Forrás: hazipatika.com
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this

További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK