Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Vesekőbetegség

Vesekőbetegség tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A vesekövesség (nephrolithiasis) a vizeletkiválasztó rendszer betegsége, melynek tünetei avese kövei és a vesegörcs. A vesekövek lehetnek homokszemcse nagyságúak, de akár akkorák is, mint egy golflabda vagy egy tyúktojás. Lehetnek sárgás és barnás színűek.


Tünetek


-nagyon éles, "a tapasztalat szerint a legkínzóbb", görcsös fájdalom a lágyékban és az ágyékban, de előfordulhat a hát alsó részén is,
-hányinger, hányás, székelés,
-véres vizelet a vese és/vagy a húgycső sérülése miatt,
-genny a vizeletben,
-a vizelést égető érzés kíséri,
-a vizelet mennyisége a húgyhólyag vagy a húgycső elzáródása miatt csökken vagy pang,
-a vesemedence és a kelyhek puffadása, tágulása.

A vesekövesség okai


A vesekő általában felnőtt betegekben fordul elő a veseparenchimákban, a vesekelyhekben és a vesemedencén. Férfiakban gyakoribb mint a nőkben. A vesekő kialakulását befolyásoló tényezők a vizeletpangással járó betegségek, illetve az idült uroinfectio, az anyagcserezavarok, és a hajlam, melynek hátterében genetikai okok is fellelhetők.

A vesekövek típusai

Kalcium-foszfát

Kalcium-foszfát összetételű vesekő alakulhat ki, ha
kalciumtartalmú élelmiszert fogyaszt a beteg nagy mennyiségben huzamosabb időn keresztül.
hypercalcaemia fennállásánál, amelyet hyperparathyreosis vagy daganatos csontszövet roncsolódása okoz
nagy adag D vitamin bevitele, tartós immobilisatio, és a renális tubularis acidosis is okozhatja.

Oxalátkő

(Kalcium-oxalátkő) a húgykövek 50%-ában található, képződésüket serkenti a vegetáriánus táplálkozás, a C-vitamin túladagolása és az ileumbetegség.

Urátkő

Állati eredetű fehérjében dús táplálkozásnál várható, köszvényes betegnél, myeloproliferatív betegségnél (leukémia, limfóma). A Az urátkövek a vesekövek 5-13%-át teszik ki, és főleg férfiak szenvednek az általa okozott vesekövességben.

Cisztinkő

Örökletes cisztinuriánál fordul elő. A vesekő nagysága eltérő, a homokszem nagyságúak spontán ürülnek, egyes kövek korall alakúak, kitöltik a vesekelyheket és a vesemedencét, roncsolják a veseszövetét, vérzést, vizeletpangást és kiújuló gyulladást okoznak. A húgyvezetékben (ureter) beékelődött kő megakadályozza a vizelet ürülését, minek következtében a húgyvezeték kitágul (hydroureter), a tartós vizeletpangás a vesemedencét is kitágítja (hydronephrosis) majd szétroncsolja a vese szövetét. A búzaszem nagyságú kövek a vesemedencéből a húgyvezetékbe, majd a húgyhólyagba vándorolnak és innen a húgycsőn keresztül a külvilágba távoznak.

Cisztein kő

A cisztein anyagcserezavara a vizelet magas cisztein-szintjét okozza. Hajlamos a kristályképzésre, és ez kövek kialakulásához vezethet. Ezek a kövek nagyon ritkák, a veseköveknek mintegy 1-3%-a cisztein kő.

Struvitkő

Csak fertőzött vizeletben alakul ki, összetevője magnézium, ammónia és foszfát.

Forrás: wikipedia.org

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor Úr! 51 éves férfi vagyok.,187 cm,kb.103 kg,ma reggeli vérnyomás 129/93/87. 26 éve nem dohányzom(addig se voltam erős dohányos),alkohol nagyon ritkán egy sör. Panaszaim katona koromban 1987-ben kezdődtek(égő,csípő vizelet). Leszerelés után nem sokkal a helyi urológiai osztályra vezetett az utam,ahol vér+vizelet vizsgálat után,szemrevéttel külső húgycsőnyílás szűkületet állapított meg az urológus szakorvos,amire meatotomia-t javasolt,amit elfogadtam,bár ne tettem volna,ugyanis a beavatkozás nagyon fájdalmas volt,ráadásul a panaszaim nagyobb része továbbra is megmaradt,viszont ami jó,hogy visszaszűkülés nem történt,és talán annyi hasznom még keletkezett a dologból,hogy a későbbi nagyobb méretű vesekövek kiférnek rajta. Ezután orvosról-orvosra jártam,nem részletezem,hosszú lenne. 2016 óta több ízben ürítettem veseköveket vegyesen kalcium-oxalát és urát tartalmúakat,a legnagyobb kb. 8-9 mm. Jelen panaszaim baloldali tompa ,időnként lüktető hasi fájdalom és a krónikus égő,csípő vizelet. Azt vettem észre,hogy utóbbi dinnye fogyasztásának hatására enyhül. Görcsök szempontjából most csönd van,de már előre félek,hogy a görcsök közötti eltelt idő rövidülni fog,mind sűrűbben fognak jelentkezni krízisek,amik az elviselhetetlenség határát súrolják. Szeretnék tanácsot kérni,hogyan lehetne elejét venni,illetve a tényleges okot megtalálni,szeretném a témakörben tapasztalt urológus szaktudását igénybe venni,aki el tudja rendelni a vizsgálatokat,ugyanakkor kiértékeli. Miután minden beavatkozást elviseltem,hogyan lehetséges ,hogy még mindig vannak panaszaim,és mitől csíphet a vizelet még ennyi idő után is? Mégis mi lehet az oka,hogy ilyen sűrűn(lassan évente),szinte menetrendszerűen érkeznek a rohamok? Mi a véleménye? Válaszát előre megköszönve, Szilárd.
Kérdező: lajos Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
T. Doktor Úr! Hét-nyolc éve folyamatosan kontrollálják prosztata túltengés I. II. stádium tüneteimet. Legfrissebb MR 52x68x58mm, folyamatosan növekvő! PSA: 9,16 ingadozó. Biopsia 2013-ban negatív volt. Kérdésem meddig nőhet még a prosztatám, és van-e humánusabb kezelés a műtétnél. (pl. brachi-terápia, thermo-terápia?) "proszit"
Kérdező: proszit Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: dr Thoman András 2019-09-18 11:42:18
Szép napot!  Tegnap reggel nagyon erősen éreztem fájdalnat az alhasamban vizeléskor pedig szûrt és karcolt valami. Vizelés után láttam,hogy több kis fekete apró szemcse és 4db nagyobb méretű szemcse is volt benne. Ma is tapasztaltam ilyet. Vizelés után is volt erős alhasi görcsöm a nap folyamán még délután is volt ilyen szemcse.  2 hete erősödtek fel a vese fájdalmaim jobb oldalon azóta is tart. Napi 3-4 liter szénsav mentes vizet fogyasztók. Nem szoktam éhezni, viszonylag egészségesen táplálkozom Vettem be tegnap No Spat. Másfél hete voltam laborban ahol a vérben alacsonyabb volt a fehêrvérsejt és a trombocita. A fehérvérsejt 2,80G/L a trombocita 131G/L. A vizelet üledéknél pedig 1-1 vesehámsejt, 6-8 fehérvérsejt, laphámsejtek voltak, és aceton. reggeli első középsugaras volt. A vesém még mindig fáj. Jövőhéten hétfőn megyek vissza kontrollra az urológus orvosomhoz. A kérdésem az lenne,hogy mi ez homok vagy vesekő?  Sose volt eddig egyik se. A választ előre is köszönöm!     
Kérdező: Judit97 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: dr Thoman András 2019-02-28 13:54:43
Hasi és kismedencei vizsgálat-ct. Máj nem nagyobb,densitása nativan szabályos.az s.z ben-egy 40mm-es hypondes széli betöltést mutató képlet,ábrázolódik,mely a vco-on kisfokú benyomatot képez.az s.6-ban egy 18mm-es hasonlómegjelenésű elváltozás van.egyébb körül irt elváltozás a májon belül,nem detektálhazó.Az epeutak nem tágabak,az epehólyag átlegosan telt,fala nem vastagabb,lumenébensugárforgó képlet nem azonositható. A pancreas,a lép, valamint a mellékvesék,morfológiailag épek.a vesék mérete és kontrszthalomzása szabályos.Mind kétvese üregrendszerében mind három harmadában elszórtan több ,kissebb hyperdens képlet ábrázolódik,melyek közül a legnagyobbak 4 mm-esek.a hugy hólyag jól telt,ép kontorú,lumenében kóros nem látható.a proszpota nem nagyobb.szabad hasi folyadék nem látható.a Rectum alsó harmadának fala körkörösen kissé vaskosabb, külső kontrója megtartott. Környazeti infiltratio nem figyelhető meg..A vastag bél anatómiai variációnak megfeleő képet mutatt.:a kismedencében valamint a jobb hasfélterületén,ábrázolódik,rajta egyéb lokalizációban,kóros falmegvastagodás,ill.passage zavara utaló eltérés nem azonosítható.Amennyire ezzel a nem specifikus vizsgálati módszerrel megitélhető,a vékonybelekben sem figyelhető meg koros falmegvastagodás.Az ileocoecalis régióban számban felszaporodott,kissé nagyobb nyirokcsomók ábrázolódnak melyek közül a legnagyobb 8 mm-es.Egyéb lokaliziációban kórosan meg nagyobodott hasi,ill. kismedencei nyirokcsomó,nem ábrázolódik.A csonton,valamint a leképzésre került basalis tüdő területeken secunder folyamatra utaló jel nem azonositható. vélemyény: Malrotationak megfeleő képet mutató vastagbél,melyen passage zavarra utaló eltérés nem azonosithaó.Haemangiomák a májban.
Kérdező: mariann0223 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: dr. Sikos Géza 2017-01-08 19:34:57
jó estét az lenne a kérdésem, hogy van egy 1 cm-es vesekövem (mozgó kő), amit robbantani kellene! ezt ajánlották,mert magától nem jönne ki a nagysága miatt! Csak ez a megoldás van rá? más lehetőség nincs? köszönöm
Kérdező: ada09 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Dr. Nádas György 2016-03-29 19:40:33
Jó napot! Pár napja jelentkezett nálam vese tájéki fájdalom jobboldalon. Főleg esténként érzem, néha éles szúró fájdalom, néha tompa fájdalom, de mindig elmúlik. A vizeletem volt már rózsaszínes, de véres még nem. Lehetséges, hogy felfázás okozza a tüneteket?
Kérdező: eniko008 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor 4 Hasi és kismedencei UH vizsgálat. A máj bő h.ujjal a bordaív alá ér, balra a középvonalalt meghaladja echodósabb,jobb lebenyében a jobb vese közelében egy 9mm átmérőjű kerek,éles szélű, echodus,solid elváltozás figyelhető meg (hemangioma?) más körülírt elváltozás a májban nem látható.. AZ epeutakon, hasnyálmirigyen,lépen eltérés nem észlelhető.A normális nagyságú és falvastagságú ,nyakánál \"S\" alakban hajlott epehólyagban egy 8,5mm kőecho látható hangárnyékkal.Ductus choledochus 5 mm átmérőjű.Jobb vese 110X45mm a balvese 105X55mm átmérőjű.A parenchyma12-14mm vastag.Jobb oldalon centralikusan inkább kis cystának, mint kisfokú üregrendszerű tágulatnak imponáló folyadék tartalmú elváltozás figyelhető meg.Bal oldalon üregrendszeri tágulat nincs. Szabad haüri folyadék nincs. A kp.telt hólyagon kóros elváltozás nem mutatható ki. A kismedencében cystosus képlet nem ábrázolódik. Patológiás kokárda nem különül el. Kérem értékelje a fent leírtakat. válaszát előre is köszönöm!
Kérdező: herbar Válaszok száma: 4 db Utolsó válasz: dr Thoman András 2012-12-31 08:41:29
Tisztelt Doktor 4 Hasi és kismedencei UH vizsgálat. A máj bő h.ujjal a bordaív alá ér, balra a középvonalalt meghaladja echodósabb,jobb lebenyében a jobb vese közelében egy 9mm átmérőjű kerek,éles szélű, echodus,solid elváltozás figyelhető meg (hemangioma?) más körülírt elváltozás a májban nem látható.. AZ epeutakon, hasnyálmirigyen,lépen eltérés nem észlelhető.A normális nagyságú és falvastagságú ,nyakánál \"S\" alakban hajlott epehólyagban egy 8,5mm kőecho látható hangárnyékkal.Ductus choledochus 5 mm átmérőjű.Jobb vese 110X45mm a balvese 105X55mm átmérőjű.A parenchyma12-14mm vastag.Jobb oldalon centralikusan inkább kis cystának, mint kisfokú üregrendszerű tágulatnak imponáló folyadék tartalmú elváltozás figyelhető meg.Bal oldalon üregrendszeri tágulat nincs. Szabad haüri folyadék nincs. A kp.telt hólyagon kóros elváltozás nem mutatható ki. A kismedencében cystosus képlet nem ábrázolódik. Patológiás kokárda nem különül el. Kérem értékelje a fent leírtakat. válaszát előre is köszönöm!
Kérdező: herbar Válaszok száma: 3 db Utolsó válasz: dr Thoman András 2012-12-31 08:41:01
További Vese és húgyutak betegségei
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK