Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Szárazszeműség

Szárazszeműség tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Szerző: WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész

Ég a szeme? Néha elhomályosul a látása, amely pislogásra javul? A szárazszeműség (keratoconjunctivitis sicca) nagyon gyakori betegség, hazánkban - különböző mértékben - a népesség 10-30 százalékát érinti.

Normális esetben a könny szerepe a szem kötőhártyájának, szaruhártyájának védelme a külső behatásokkal szemben. A szárazszem betegség olyan tünetcsoport, melynek oka a nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű könny. A könny mennyisége lehet kevés azért mert kevesebb termelődik, vagy azért mert fokozott párolgás miatt sok vész el.

Milyen panaszokkal jár a szárazszem-betegség?

A betegségcsoporton belül a tünetek tekintetében nagyon nagy különbségek lehetségesek - különböző súlyosságú változatok léteznek.

Égő érzés, viszketés, szúródás, fájdalom.
Idegentest érzés - mintha valami belekerült volna a szemrésbe.
Fénykerülés, fényérzékenység.
Pirosság.
Időnként jelentkező homályos látás, mely pislogásra javul.
Jellemző panasz, hogy a betegek úgy érzik, mintha homok lenne a szemükben.

Tényezők, melyek fokozhatják a kellemetlen tüneteket, panaszokat:

Túl hideg és meleg hőmérséklet.
Száraz, poros, füstös levegő.
Túlzott tévénézés, számítógép használat - fokozott figyelem, kevés pislogás miatt.
Légkondicionálók, ventillátorok túlzott használata - gyorsabb párolgás, szárító hatás miatt.
Fűszeres ételek fogyasztása.
Bizonyos gyógyszerek csökkentik a könnytermelést: vérnyomáscsökkentők, migrén ellenes szerek, fájdalomcsillapítók, egyes vízhajtók, hormonális készítmények (ösztrogén), egyes zöldhályog ellenes szemcseppek.

Szemészeti vizsgálatok a diagnózis felállításához

A kötőhártya és szaruhártya épségét úgynevezett réslámpás vizsgálattal állapítja meg a szemész szakorvos.

A hámsérülés kimutatására különböző festési eljárások - fluorescein, lisszamin zöld, bengál vörös stb. - alkalmasak.

A könny mennyiségének mérése szűrőpapírcsík segítségével (Schirmer-teszt).

A szaruhártyát védő "könnyfilm" stabilitásának megítélése fluorescein festéssel - BUT (break up time - könnyfilm felszakadási idő).
A szárazszem-betegség kezelése: néhány alapelv

Cél a beteg tüneteinek, panaszainak megszűntetése - a könny pótlása. A kapható műkönny készítmények "pótszerek" és nem gyógyszerek. A terápiának mindig személyre szabottnak kell lennie. A dózis, használati gyakoriság tekintetében nagy egyéni különbségek is előfordulnak. Van aki csak naponta egyszer használ cseppet, van aki óránként.

Első lépés a káros környezeti faktorok lehetőség szerinti megváltoztatása.
Ezt követi a könny pótlása, a szem nedvesen tartása. Különböző hatóanyagú cseppek, gélek, kenőcsök vannak forgalomban.

A kiválasztásnál számtalan tényezőt kell egyszerre figyelembe venni. Igazából nincs jó vagy rossz gél, mindenkinél más-más ami hatásos.

Érdemes először az egyszerűbb cseppeket kipróbálni, nem mindig a drágább csepp a hatásosabb. Hatástalanság esetén válthatunk gélekre és olyan cseppekre amelyek a könnyel érintkezve géllé válnak.

A gyakori és hosszas kezelés miatt a készítményekben található tartósítószer amellett, hogy allergizálhatja a pácienst, a szárító hatás miatt irritálja az egyébként is érzékeny szemet.

Ilyenkor érdemes tartósítószer nélküli "egy adagos" készítményeket és olyan cseppeket használni, amelyekben a tartósítószer a könny hatására lebomlik.

Gyulladás, bakteriális fertőzés esetén természetesen gyulladáscsökkentő és antibiotikum tartalmú szemcsepp használata is elengedhetetlen.

A maximális kezelés mellett is fennálló jelentős panaszok esetén átmenetileg párakamrát, úszószemüveget is használhatunk, esetleg műtéti úton zárjuk átmenetileg vagy véglegesen a könnypontokat. A szaruhártya védelme terápiás kontaktlencsével, vagy legújabb módszerként amnionmembrán fedéssel történik.

Forrás: Webbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor úr/nő! Másfél hete ijesztő dolgok történnek velem - elalvás előtt, elbóbiskoláskor vagy csak szimpla elbambuláskor (monitor előtt dolgzom, az utóbbi sajnos elő szokott fordulni, de ugyanúgy autóban az anyósülésen) úgy érzem, mintha nem dobogna rendesen a szívem, félrever, nagyokat dobban, nem kapok levegőt (ez a legrosszabb), a fejembe egyfajta nyomás alakul ki . Erre hirtelen "észhez térek", megpróbálok levegőt venni és megnyugodni. Az egész tünet egy 2-3 másodperces folyamat, rettenetesen rémisztő. Aludni sem bírok, félek az elalvástól is. Éjszaka többször felkelek, akkor a visszaalváskor kezdődik a tünet újra és újra, szinte képtelen vagyok visszaaludni. (aztán egyszercsak arra ébredek, hogy elaludtam) Ma a háziorvos kicsit magasabb pulzusértéket mért (90-95), a Sedocur Forte szedését javasolta. 5 évvel ezelőtt Bisoblock 5mg szedését kezdtem, akkor a kardiológus hasonló tüneteimre adta (akkor inkább csak félrevert a szívem, légvételi gondom nem volt). Napi negyedet szedek. Háziorvosomtól beutalót is kaptam a kardiológiára, de oda csak augusztusra kaptam időpontot... Tudom, hogy vizsgálat nélkül, nem lehet diagnózist felállítani, de látatlanban mi a véleménye, tapasztalata, valami probléma lehet a szívemmel vagy csak a stressz okozza a tüneteimet? Mivel a vizsgálat hihetetlenül messze van, amennyiben tanácsolja felkeresek magán kardiológiát, nem várok a sorrakerülésre.. Válaszát előre is köszönöm! 41 éves, 180 cm magas, 75 kilós, nem dohányzó nő vagyok
Kérdező: Colli Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
További Szemészeti problémák
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK