Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol
Video-doktor

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Endometrózis

Endometrózis tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Az endometriózis olyan betegség, melyben a (normális esetben csak a méh belső felszínén található) méhnyálkahártya-szövet a méh üregén kívül is megtalálható. A név az „endometrium” szóból származik, amely a méh belső felszínét borító szövet. A méhnyálkahártya minden hónapban a menstruációs ciklus során felépül és leválik.

Az endometriosis betegségben az endometriumhoz hasonló szövet található a szervezet más területein, a méh üregén kívül. Ezen a méh üregén kívül elhelyezkedő endometrium szövetet nevezzük endometriosis csomónak, implantátumnak vagy növedékeknek. Ezek a csomók fájdalmat, meddőséget és sok más problémát okozhatnak. A betegség meglehetősen gyakori, különböző statisztikák szerint a 20 és 50 éves kor között lévő nők 5–20%-ánál fordul elő.

Az endometriosis csomók leggyakoribb elhelyezkedése a hasüreg, magába foglalva a petefészkeket, a petevezetéket, a méhet függesztő szalagokat, a hüvely és végbél közötti réteget, a méh külső felszínét és a medence hashártyaborítékát. Ezen szigetek ritkán előfordulhatnak hasi sebészeti beavatkozások hegében, a gátmetszés hegében, a belekben, vagy a végbélben, a húgyhólyagban, a hüvelyfalban, a méhnyakban vagy a szeméremtesteken. A hasüregen kívül a tüdőben, a végtagokon is észleltek már endometrialis csomókat. Ezek azonban igen ritkák.

Az endometriosis megbetegedés nem rosszindulatú, rákos megbetegedés, hanem egészséges szövetnek nem szokványos helyen való előfordulását jelenti. Az endometriosis csomók a méh nyálkahártyához hasonlóan reagálnak a női hormonokra a menstruációs ciklus során. Minden hónapban hasonlóan felépülnek, és menstruációs vérzés formájában leválnak. Szemben a méh nyálkahártyájával, a méh üregén kívül elhelyezkedő endometriosis szövet számára nincs lehetőség a testüregből való kijutásra. Ennek eredménye belső hasüregi vérzés, a szövettörmelék szétesése majd kijutása a csomóból, a csomót övező területen következményes gyulladással és hegképződéssel. A csomók megrepedése esetén azok elhelyezkedésétől függően egyéb szövődmények is felléphetnek – újabb területre való szóródás, összenövések képződése, bélvérzés vagy elzáródás, hólyag működési zavar – vérvizelés, görcsös vizelés – egyéb panaszok. A tünetek általában az idő előrehaladtával romlanak, bár bizonyos esetekben a tünetek javulása majd újra kialakulása a jellemző.

Kialakulásának oka
Az endometriosis kiváltó okát jelenleg még nem ismerjük pontosan. Kutatók szerint a hormonok és az immunrendszer is szerepet játszik a betegség kialakulásában. Egy elmélet szerint az endometrium (méhnyálkahártya) sejteket tartalmazó menstruációs vér visszafele áramlik, és a petevezetéken keresztül kijut a hasüregbe, ahol aztán megtapad és növekedésnek indul. Egy másik elmélet szerint a véráram szállít endometriális sejteket a test egyéb területeire. Egy harmadik elmélet szerint genetikai hajlam fokozhatja a betegség kialakulását. Mindezek mellett egy rendellenes, elégtelenül működő immunrendszer szintén segítheti a kórkép kialakulását.

Az endometriózis nemzetközi osztályozását tekintve négy stádiumba soroljuk. Az I. stádiumban csak kevés és kisméretű endometriózisos felrakódások láthatók, melyek kezelése – a jellemzőikből következően – könnyebb, míg a IV. stádiumban már több, egymástól távol eső szervet is súlyosan érint, amiből következően ezek kezelése rendkívül nehéz, komoly szakmai kihívást jelent a legkomolyabb szaktekintélyek számára is. A stádiumbeosztás nem feltétlenül van arányban az okozott tünetek mértékével. Meddőséget már a legenyhébb forma is okozhat, azonban fájdalmat még nem biztos, hogy észlel a páciens. A betegség fennállásának előrehaladtával az állapot egyre inkább súlyosbodik, megnehezítve így a lehető legkorrektebb operatív ellátás eredményességét.

Forrás: wikipedia.org

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
Kapcsolódó videók
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktor Úr! Érdeklődni szeretnék a következő mikroszkópos leírás jelentéséről.I.Megtartott ovarium szövetet tartalmazó kimetszés,melyen helyenként ellapult egyrétegű serosus hámbélés látható,máshol hám nem észlelhető.II.Corpus albicanst és inclusios cystákat tartalmazó ovarium részlet.Örömömre szolgál,hogy nincs endometriosis diagnózis és rák.Nem tudom viszont,mivel állok szemben ,milyen kockázati tényezőket hordoz ez az állapot,mit tehetek megelőzésképpen.Köszönöm a válaszát!
Kérdező: soso.hana Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2017-05-23 10:20:20
Tisztelt Doktot Úr/Hölgy! 39 éves, Hysterectomia-n átesett nő vagyok Adenomyosis diagnózissal. A műtét nem oldotta meg a hosszú ideje fennálló bal alhasi fájdalmamat, mely peteéréskor ciklikusan erősödik és fokozott hasmenéssel jár, az elmúlt hónapokban pedig állandósult. A Colonoscopia negatív. A CT a bal petefészken Cystoadenoma-t mutat és közel hozzá egy Endometriosis-os csomót. Eddig abban a tudatban éltem, hogy az Endometriosis a méhen belül maradt. Ez most megdőlni látszik. A bal petefészek kezdettől rendellenesen, cisztásodással működik, melyek időnként elérik a 46 mm-t is, majd eddig felszívódtak. Nem PCOS. Emiatt döntöttem az eltávolítás mellett. 1., Tartok tőle, hogy a tüneteim rosszabbodhatnak és az elváltozás rosszindulatúvá válhat akkor is, ha sem az Endometriosis, sem a Cystadenoma nem azok. Jogos-e ez a félelmem? 2., A bal oldali petefészek eltávolítása segíthet-e abban, hogy gátat szabjunk az Endometriosis-nak, vagy csak idő kérdése és megjelenhet a jobb petefészken is? 3., Milyen hormonális változással kell számoljak az egyik petefészek eltávolítása következtében? Erősebbet várhatok, mint amit a méheltávolítás okozott? 4., Igaz-e, hogy a mesterséges hormonpótlás tovább erősíti az Endometriosis terjedését?Hogyan lehet a fellépő kellemetlenségeket minimalizálni Ön szerint? 5., Valóban segíthet a szinten tartásban a GM és cukormentes étkezés? Köszönöm válaszát!
Kérdező: soso.hana Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2017-04-05 12:39:21
Üdvözlöm! Nemrég egészségügyi küretet kellett nálam elvégezni szabálytalan vérzés, megvastagodott méhnyálkahártya miatt. Megkaptam a szövettani eredményt, de sajnos magyarázatot nem kaptam rá, hogy mit is jelent pontosan a mikroszkópos leírás, amelynek szövege a következő: I. Kevés töredezett cervic alis nmirigyrészlet tűnik elő. II. Endometriumrészleteket látunk, a mirigy-stroma arány megtartott, a mirigyek kissé szabálytalan alakúak, helyenként tágabbak, a stroma közepesen sejtdús, kompakt. Egy területen szabályos laphámsziget figyelhető meg. Diagnózis: I. Szabályos cervicalis hám. II. Irregularis proliferatio. Sajnos nekem e leírás nem mond semmit, így kérném segítségét abban, hogy megtudjam, mi is lett valójában az eredmény.
Kérdező: gulyasgne Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2016-11-08 11:21:47
Tisztelt Doktor Úr/Nő! 2016. március óta küzdök a problémával. Bármilyen ételt eszem vagy akár csak vizet iszom vagy esetleg semmit nem veszek magamhoz akkor is olyan 11 óra körül mindig azt érzem, hogy teljesen be vagyok dagadva. Övszerű fájdalom a bordáim alatt. Nem tudom hogy mi az ami feszíthet? A beleim, a hasnyálmirigy az epe? (Ülő munkát végzek). Egyetlen egy dolog tud a fájdalmon csillapítani az, hogyha háton fekszem ezért is reggel mikor felkelek nagyon jól érzem magam. Márciustól-májusig voltam vérvételen, ultrahangon, melkasröntgenen és nyomortükrözésen. Minden pozitív. Talán az ultrahangon mondta a hölgy, hogy levegővel van tele a belem de nincs szűkület és tágulat sem. Mostanában olyan érzésem is van mintha a belem ingere elmúlt volna. Igaz minden nap megyek wc-re de nem azért mert jön az inger hanem azért mert úgy gondolom hogy már menni kéne. Kipróbáltam már étel elvonásokat. Laktóz mentes, szénhidrát mentes stb. dolgokat. Az állapot ugyan ez maradt. Eszek gyümölcsöt, rostokat. Beszedtem már 1 havi probiotikum kúrát is. Káros szenvedélyem a napi (este) 2 száll cigi és egy pohár bor. Március óta szedtem még Qvamatelt és Kreónt is de eredményét nem látok. 2015-ben diagnoztizálták hogy a 4-5 csigolyám el van csúszva. Jártam tornára és injekciót is kaptam. Nem tudom, ennek van-e köze ehhez az egész problémához. Mit tanácsol, mit tegyek? Vastagbéltükrözés előtt állok. Szeptemberben készülök de nem szívesen mennék el ha erre lenne valami más megoldás. A kapszulás módszere pedig sajnos nincs pénzem. Amikor voltam a gasztroentológusnál megnyomkodta a hasamat, de tapintásra nem érzékelt semmi. A kezdetek kezdetén amikor ez az egész elindult akkor először még csak a jobb bordaív alatt éreztem volna „mintha ott lenne valami” érzést. De most már az egész elől feszít. Úgy tudnám leírni, hogy a köldök felett teljesen vízszintesen végég halad a feszítés vagy nyomás nem is tudom. Nem itt van haránt vastagbél? Napközben semmi nem mulasztja el. Hasmenésem, lázam és semmi más tünetem nincs. Talán néha egy kicsit hányingerem szokott lenni de az lehet mástól is. A tünetek előtt teljesen normális volt az emésztőrendszerem. Soha semmi problémám nem volt. Nem híztam semmit. (64 kg vagyok). Viszont a hastérfogatom jelentősen megnőtt. Kb. úgy nézek ki, mint ez három hónapos kismama. Arra már évek óta nagyon figyelek, hogy a napi 2 liter folyadék az meglegyen. 4 éve szültem és régebben volt egy conizációs műtétem. Minden évben járok nőgyógyászati szűrésre. Tavaly szeptemberben voltam utoljára ahol pozitív eredményem volt. Azt gondolom minden leírtam magamról. Kérem ha tud segíteni vagy esetleg egy valamilyen útra téríteni merre is induljak azt nagyon megköszönöm.
Kérdező: Emőke Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor Úr/Hölgy! A szövettani leletem értelmezésében kérném a segítségét. Endometrium Hyperplasia-val kezeltek évekig. A hysterectomia eredménye mást mutat. "Szabálytalan proliferációs fázisú, kiterjedten autolysált endometrium vérzéses szétesés jeleivel, melynek hátterében idült anovulációs ciklus állhat. Adenomyosis lev.grad. myometrii (endometriosis interna)" Erre a passzusra annyi magyarázatot kaptam, hogy adenómám volt, ami egy méhen belüli endometriózis. A méhnyálkahártya "rohadt", hyperplasia nem állt fenn. Mit jelent, hogy rohadt a méhnyálkahártya? A következő sorok egyetlen szava sem érthető számomra: I. Parakeratosis epithelii ectocervicalis. Ecto-et endocervictis papillaris chronika lev.grad.cum exacerbatione acuta. Endocervicalis reservsejt hyperplasia, tubalis metaplasia és tubo-endometrioid metaplasia. Ovula Nabothi, Tunnel clusters. IV. Cysta secundum Morgagni tubae uterinae d.. V. Cystadenoma serosum tubae uterinae s..." A méheltávolításon kívül cisztákat is eltávolítottak, amikről semmit sem tudok. A szövettani eredményből kiolvasható valami erről? A petefészkeim megmaradtak. A korábbi cisztáim milyenek lehettek, van-e erről bármilyen információ? A műtét következményeként mire számíthatok? Hormonális problémák, csontritkulás, további petefészek ciszták várhatóak-e. Kell-e rendszeresen kontrollálni az állapotomat, vagy elegendő évente egyszer a nőgyógyászati kontroll. Sokadjára fordul elő a Cystitis acuta fertőzés, ami a felépülésemet is akadályozta. Mit lehet tenni az elkerülése érdekében? Köszönöm a segítségét!
Kérdező: soso.hana Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2016-05-19 11:33:27
Tisztelt Doktor Nő/ Doktor Úr! Január elején , 5.-én műtöttek endometriózissal. Sajos mindenhová átterjedt (hashártya, kismedence, petefészekben, bél.) Laparoszkópos műtéttel kezdtek, de laparotómia is lett belőle, mert a bél falán lévő csomót, csak úgy tudták eltávolítani, hogy kiszakították a bél falát. A kérdésem az lenne, hogy nekem ott január 22-én kellett volna jelentkeznie a mestruációnak, viszont műtét után 9-én már meg is jött. Ezzel számolva most február 6-án kellett volna megjönnie és 6 napja semmi. Normális-e az, hogy ilyenkor nem jelentkezik az "adott" időpontban, hiszen a petefészek is felnyitásra került. Mikor forduljak úrja orvoshoz? Azért aggódom ezen, mert azt mondta az orvosom, hogy pár hónap van arra, hogy megfoganjon a baba, utána , ha nem sikerül, akkor gyógyszert kell szednem, ami leállítja a petefészek működést. A műtét után nem kaptam semmilyen gyógyszeres kezelést. Válaszát előre is köszönöm!
Kérdező: N. Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2016-06-03 13:03:41
Üdvözlöm! Miómát és endometriózist állapítottak meg nálam. Volna természetgyógyászati segítség a gondomra? köszönettel: Csilla
Kérdező: Margit904 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Antalné Putnik Judit 2014-09-27 22:22:42
Tisztelt orvosok, Meg szeretném kérdezni, hogy foglalkoznak-e PCO-s ill. endometriózisos betegekkel? Feleségemnél 2012. januárjában állapították meg az endometriózist ill. pco-t. Azóta túl van egy műtéten és egy fél éves injekciókúrán. A mensese azóta sem rendeződött teljesen, így ma ismét elmentünk a kezelőorvosához(magánorvos). Az ultrahang ismét rosszal kecsegtetett. Az ultrahangon egy kisalmányi ciszta látható. A diagnózis endometriózis. Az orvosa laparoszkópos műtétet javasol újra. Kérdésem még az lenne, hogy van-e más mód arra,hogy elkerülje ezt a procedúrát?(szigorú étrend+ mozgás) Mivel gyermeket szeretnénk sürget az idő és nem szeretnénk újabb fél-egy évet várni, nem beszélve a műtét drasztikus mivoltáról. Köszönöm előre is válaszukat!
Kérdező: tamas2013 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Műtétek és betegségek: -Tonsillectomia -Scrabismus miatt korreciós műtét (3 éves kortól szemüveg) -Exicosis miatt csoneltávolítás (jobb boka) -Laparascopia endometriosis -Bárányhimlő -Mononucleosis Kivizsgálások: Kardiológia: -Terheléses EKG : OK -EKG: sinus arrithmya -Holter Monitor: sinus arrithmya -Gyakori szívdobogásérzés és tachycardia miatt került sor részletes kivizsgálásokra. Majd a terheléses EKG vizsgálat során fellépő proximális izomgyengeség, illetve a magas CK, CK- izoenzim gyakori emelkedettsége miatt további kivizsgálásokra küldtek. Jelenleg ez folyamatban van. Neurológia: -EEG: OK -MR: 4mm-es góc, radia coronariában Endokrinológia: -TSH: emelkedettség Nőgyógyászat: -Endometriosis: (bal petefészek cista + endometriosis + hashártya endometriosis) – 3 hónapra leállították a női hormonjaimat, majd utána egyből három fázisú fogamzásgátló szedése. -Menstruációs zavarok: Több éve menstruációs vérzés ideje 10-15 nap. -Hormonok: Jelenleg csak szexuálkötő fehérje hormon emelkedett, prolaktin mostmár jó. -Jelenleg nem szedek fogamzásgátlót 3 hónapja. Fogászat: -Jobb felső 5-ös fog rosszul gyökérkezelt. Szemészet: -1,5 éve a műtött oldali szemről fél dioptriát levettek, mondván hogy hozzáerősítik a másik szemhez. Csak olvasáshoz használtam a szemüveget már évek óta, most viszont távolra homályosan látok és fokozza a szédülésérzést. Ez kb 1 hónapja áll fent. Reumatológia: -Gerinc kisizületeinek gyakori gyulladásos megbetegedése, háti szakaszon TH2-3 meszesedés és fixáció. -Két évvel ezelött az egyik vizsgálat során a doktor Úr kiírt egy mycoplasmás vizsgálatot, mely pozitív lett, ezért két hónapig doxyciklin-nel kezelt. Ezután a kontrollvizsgálat negatív lett. Jelen tünetek: -Gyakori fejfájás, nyomás hatására fokozódik és állandósul a fájdalom(láz nincs ez idő alatt), főleg homlok és néha tarkótáji fájdalom. -Időnkénti intenzív hányinger. - Fej- és szemforróság érzete. -Arc és a szem ödémásodása, kifejezetten reggelre. -Sok mozgás és sport ellenére nagyon fáradékony vagyok. -Hőháztartásom nem jó: állandó hideg végtagok (néha viszont forróságérzet). -Lépcsőzés során nagyon hamar nehéznek és kifáradtnak érzem az alsó végtagjaimat. -Szívdobogás érzés (nyugalomban is) -Gyakori szédülés - Közel két hónapja fennálló nátha(két hete orrváladék sárgás) -Torokfájás -Intenzív hajhullás Érdeklődék, hogy mi az Önök véleménye, hogy mely irányba menjek tovább, mert a tünetek halmozódnak, de nincsen semmi érdemi javulás? Előre is Köszönöm: Kitti
Kérdező: Kitti Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
További Nőgyógyászat - szülészet
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!


Flattr this




INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK